Zpět na Lexikon

QUERCUS VIRGILIANA – dub jadranský

Syn.: Quercus pubescens var. virgiliana

Čeleď: Fagaceae – bukovité

Lidově: Oak of Virgil; dub Virgilův, šípák jadranský, šípák Virgilův

Quercus virgiliana
Maximální mrazuvzdornost:

-30°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

–°C

Zvláštní nároky:

Slunné stanoviště

Neplést s dubem viržinským „Quercus virginiana“. Dub jadranský je příbuzný dubu pýřitému (Quercus pubescens). Pochází z jihovýchodní Evropy a severního Turecka, ale v malých populacích se přirozeně nachází i ve střední Evropě a to dokonce i v České republice, na maličkých územích v Polabí, Praze a na jižní Moravě. Je to nižší druh, který často zůstává jen jako mohutný keř, ale v živnějších půdách a polohách tvoří malé stromy. Má velmi hezké listy oválného tvaru, které nejsou o moc delší, než široké a jsou žebrovitě vykrajované.

Dub jadranský preferuje bohaté, vlhké, ale dobře odvodněné hlinité půdy, ale snáší i kamenité a písčité chudé půdy. Strom preferuje plné slunce, i když je také schopen tolerovat polostín. Roste pomalu, ale je schopen žít až 1000 let. V kontextu změny klimatu se dub jadranský pravděpodobně stane důležitým druhem díky svým vynikajícím adaptačním schopnostem.

Dub jadranský je častým mykorrhizním spolu symbiontem s vzácnými teplomilnými „barevnými“ druhy hřibovitých hub, jako je hřib bronzový, hřib královský, hřib satan, a mnoho dalších, jakož třeba i lanýže. Tyto houby se však mykorrhizně vážou na duby, rostoucí na vápencovém podloží.

Novinky v Lexikonu