Zpět na Lexikon

QUERCUS ACUTISSIMA – dub špičatolistý

Syn.: Quercus bombyx, Quercus lunglingensis, Quercus uchiyamana

Čeleď: Fagaceae – bukovité

Lidově: Sawtooth oak; dub kaštanolistý

Quercus acutissima
Maximální mrazuvzdornost:

-27°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

–°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

Nádherný dub, pocházející z poměrně velkého areálu východní Asie. Výskyt zasahuje od chladných tropů přes subtropy až do mírného pásma na severu areálu. Je sice opadavý, ale jeho listy jsou na dub velmi netradiční, dlouhé až 20 cm, zoubkované, celkově připomínají spíše list kaštanovníku, než dubu. Opadávají až v listopadu a barví se do žluta a hněda. Druh dorůstá maximálně do 12 metrů po několika desetiletích, patří spíše mezi krotší a menší druhy, které se vejdou na zahradu.

Rostlina je mrazuvzdorná do cca -25°C, dřevo nárazově až do teplot kolem -28°C. Naprosto nenáročná dřevina na substrát i na stanoviště, pouze zcela stinné a zamokřené stanoviště nesnese.

V USA existuje drobnoplodá odrůda Gobbler, vyselektovaná původně pro trochu paradoxní důvod. Obvykle se selektují rostliny pro větší plody či semena, ale zde je to naopak. Gobbler má drobnější žaludy, než botanický druh Q. acutissima. Důvod je ale prostý. V USA potřebovali náhražku za vzácnější chinquapiny, což jsou plody drobnoplodých kaštanovníků druhu C. pumila a dalších pro divoká zvířata, zejména divoké krocany. Zvířata před všemi ostatními žaludy upřednostní žaludy právě tyto a v Americe jde o velmi oblíbenou odrůdu, neboť lidé vysazováním tohoto dubu účelně zlepšují dostupnost potravy divoké zvěři. Hlavní výhodou odrůdy je, že se dá množit semeny a hlavně, že začíná plodit již od pátého roku věku, což je na dub velmi brzy. Mezi další přednosti patří vyšší odolnost vůči mrazu a nižší vzrůst, než má nominátní botanický druh Quercus acutissima. Vzhledem k letité adaptaci na severoamerické klima by měl Gobbler zvládat až -30°C, tedy zhruba o 5°C větší mráz, než botanický druh.

Zralé žaludy Q. acutissima

Novinky v Lexikonu