Zpět na Lexikon

CRATAEGUS PRINGLEI – hloh Pringlův

Syn.: Crataegus coccinea var. pringlei

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově: Pringle´s hawthorn

Crataegus pringlei
Maximální mrazuvzdornost:

-40°C

Mrazuodolnost v květu:

-6°C

Zvláštní nároky:

Nenáročná rostlina

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní samosprašná rostlina

Jsme rádi, že jsme i navzdory ne zcela lákavým popisům plodů nakonec vyzkoušeli hloh Pringlův. Je to jeden z příkladů, že by si měl člověk vše ověřit sám. Literatura totiž uvádí, že tento druh nemá příliš dobré plody. U nás, nicméně, tento druh zarodil plody skvělé chuti a aromatu a jsou to plody velké, dokonce větší, než azarolky (plody druhu Crataegus azarolus, pozn.). Plody tak řadíme mezi nejchutnější hlohy, společně s hlohem Crataegus mollis, submollis a coccinea, přičemž s posledním jmenovaným je ostatně blízce příbuzný a někteří botanikové jej řadí jako jeho poddruh. Jeho areál se ale upíná spíše severněji a druh je vhodný i do dosti chladných oblastí naší republiky, neboť se vyskytuje i v Kanadě.

Druh tvoří spíše keřové formy, až po dlouhých letech dorůstá nízkého stromku, obvykle výšky kolem 4 metrů, jen v ideálních podmínkách až dvojnásobku. Řezem lze krásně udržet do dvoumetrové výšky. Listy má břekovité, podobně jako ostatní chutné hlohy. Okolíky docela velkých bílých květů kvetou v květnu a jsou velmi odolné vůči mrazíkům, snáší i kolem -5°C v plném květu! Rodí pravidelně. Červené až oranžovočervené malvičky ve zralosti opadávají a jsou výborné, sladkokyselé chuti a na hloh jsou dosti šťavnaté. Plody chutnají jako měkká jablíčka s příchutí muchovníků a aroma růží. Tyto chutné hlohy jsou skutečně jedny z nejlepších netradičních ovocí!

Plody jsou dost chutné na to, je jíst zasyrova. Pokud je plodů velké množství, dají se zpracovat například na džemy, želé či vína. Pro své výrazné léčivé účinky se také suší do zásoby a dělá se z nich čaj. Více léčivých látek mají květy. Zlepšuje srdečních činnost, pomáhá při nervozitě, navozuje lepší spánek a snižuje krevní tlak.

Jde o mimořádně nenáročnou a nekompromisně úrodnou rostlinu, kterou nic nezaskočí. Typ půdy může být jakýkoliv, ideálem jsou hlinité půdy s pH kolem neutrální polohy. Stanoviště může být slunné i polostinné, třeba pod vyššími stromy s řidší korunou, která propustí dostatek světla.

Novinky v Lexikonu