Zpět na Lexikon

CRATAEGUS PINNATIFIDA – hloh peřenoklaný

Syn.: Crataegus bretschneiderii

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově: Chinese hawthorn, Mountain hawthorn, Chinese hawberry; hloh čínský

Crataegus pinnatifida „Big Mao Mao“
Maximální mrazuvzdornost:

-36°C

Mrazuodolnost květů:

-5°C

Zvláštní nároky:

Nenáročná rostlina

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní samosprašná rostlina

Z ovocných hlohů jde o nejznámější a nejčastěji prodávaný druh, který pochází z východní a severní Číny a Koreje. Je to vzrůstný druh, dorůstající velikosti malého nebo středního stromu i kolem 8 metrů výšky. Veškeré rostlinné části jsou na hloh dosti velké, listy, květy i plody. Ačkoliv je hloh peřenoklaný docela rozšířený, pro přímý konzum je nevhodný, neboť plody jsou velmi kyselé, tuhé a suché, jsou ale hodně velké (3-4,5 cm) a strom je po cca 6 letech po vysazení velmi plodný. Kvete až v červnu a plody dozrávají nejdříve v říjnu, vydrží na stromě do listopadu a po opadu dokážou ležet pod stromem v dobrém stavu nejméně do prosince, ale někdy až do jara. Strom je svým listem, květem i plodem velmi dekorativní.

Plody jsou tedy, na hloh, obrovské, takže sklizeň je velmi jednoduchá a plody potom slouží k dalšímu zpracování. Z potravinářského hlediska jej řadíme společně s hlohem mexickým (C. mexicana) a Lavallovým (C. x lavallei) mezi typ hložinek, které se hodí k dalšímu zpracování a dochucení. Můžeme z nich vyrobit džem, přesnídávku nebo protlak a dle nás asi nejzajímavější využití je obalit plody v horkém cukrovém sirupu na špejli a následně je zamrazit a konzumovat, kdykoli bude chuť. Tímto způsobem jinak nevýrazná, kyselá chuť, dostane ve sladkém obalu naprosto jiný a nečekaný rozměr a vlivem namočení do horkého sirupu a následného zmražení plody značně změknou. Tento druh je pro toto zpracování velmi oblíben v Číně, kdy např. v Pekingu lze najít stánky, kde prodejci takto upravené plody prodávají jako pochoutku pod názvem tanghulu. Pro své výrazné léčivé účinky se také suší do zásoby a dělá se z nich čaj. Více léčivých látek mají květy. Zlepšuje srdečních činnost, pomáhá při nervozitě, navozuje lepší spánek a snižuje krevní tlak.

Jde o mimořádně nenáročnou a pakliže jednou začne plodit i nekompromisně úrodnou rostlinu, kterou nic nezaskočí. Pokud navzdory pozdnímu kvetení do květů uhodí mráz, květy se nespálí a budou pokračovat ve vývinu plodů, pokud tedy teplota neklesne pod -5°C. Typ půdy může být jakýkoliv, ideálem jsou hlinité půdy s pH kolem neutrální polohy. Stanoviště může být slunné i polostinné, třeba pod vyššími stromy s řidší korunou, která propustí dostatek světla.

Naše sklizeň C. pinnatifida z roku 2020

Novinky v Lexikonu