Zpět na Lexikon

CRATAEGUS MEXICANA – hloh mexický

Syn.: Crataegus stipulacea, Crataegus stipulosa

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově: Mexican hawthorn; tejocote, manzanita, tejocotera

Crataegus mexicana
Maximální mrazuvzdornost:

-22°C

Mrazuodolnost květů:

-4°C

Zvláštní nároky:

Nenáročná rostlina

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní samosprašná rostlina

Hloh mexický je nádherným druhem hlohu, který pochází z opravdu exotických dálav. Hory Mexika a Guatemaly hostí tento zajímavý druh, který místní s oblibou využívají pro řadu tradičních pochutin. Navzdory exotickému původu je plně mrazuvzdorný, nikdy jsme na něm nespatřili poškození mrazem. Je to nízký strom, dorůstající do 4 až 10 metrů, je udržitelný v rozumné velikosti. Kůra je hnědo-stříbrná, listy jsou tuhé, sytě zelené, dekorativní a na rostlině drží dlouho do pozdního podzimu. Květy kvetou jako jedny z posledních ze všech u nás pěstovatelných hlohů, často až v červnu. Kvetoucí hloh mexický je zážitek, akorát květy nevoní příliš příjemně. Následují žluté až žlutooranžové malvice, které jsou velké kolem 3 cm, což je na hloh opravdu dosti.

Tento druh hlohu má příjemnou, ale spíše kyselou chuť a především naprosto úžasné aroma, které je nejsilnější ze všech hlohů a připomíná kdoule, ale je ještě výraznější. Největším chuťovým nedostatkem je sušší dužina, proto plody chuťově vyniknou zejména upravené. Plody jsou však, na hloh, obrovské, takže sklizeň je velmi jednoduchá a plody potom slouží k dalšímu zpracování. Z potravinářského hlediska jej řadíme společně s hlohem Lavallovým (C. x lavallei) a známým hlohem peřenoklaným (C. pinnatifida) mezi typ hložinek, které se hodí k dalšímu zpracování a dochucení. Můžeme z nich vyrobit džem, přesnídávku nebo protlak a dle nás asi nejzajímavější využití je obalit plody v horkém cukrovém sirupu na špejli a následně je zamrazit a konzumovat, kdykoli bude chuť. Tímto způsobem jinak nevýrazná, kyselá chuť, dostane ve sladkém obalu naprosto jiný a nečekaný rozměr a vlivem namočení do horkého sirupu a následného zmražení plody značně změknou. Pro své výrazné léčivé účinky se také suší do zásoby a dělá se z nich čaj. Více léčivých látek mají květy. Zlepšuje srdečních činnost, pomáhá při nervozitě, navozuje lepší spánek a snižuje krevní tlak.

Jde o mimořádně nenáročnou a nekompromisně úrodnou rostlinu, kterou nic nezaskočí. Pokud navzdory pozdnímu kvetení do květů uhodí mráz, květy se nespálí a budou pokračovat ve vývinu plodů, pokud tedy teplota neklesne pod -4°C. Typ půdy může být jakýkoliv, ideálem jsou hlinité půdy s pH kolem neutrální polohy. Stanoviště může být slunné i polostinné, třeba pod vyššími stromy s řidší korunou, která propustí dostatek světla.

Sklizeň C. mexicana z roku 2016

Novinky v Lexikonu