Zpět na Lexikon

CRATAEGUS AZAROLUS – hloh středozemský (azarol)

Syn.: Crataegus aronia

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Lidově: Mediterranean medlar, azerulo, azerole, azarole; azarol, azarolka

Crataegus azarolus ve své žlutoplodé formě
Maximální mrazuvzdornost:

-24°C

Mrazuodolnost květů:

-4°C

Zvláštní nároky:

Slunečné stanoviště

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní samosprašná rostlina

Azarol je středomořský druh hlohu s vynikajícími plody. Přes svůj původ je u nás dostatečně mrazuodolný a v pořádku dozrává. Jen v chladnějších polohách doporučujeme vysazovat na záhřevná místa, spíše kvůli kvalitě plodů. Na naší rostlině jsme mohli pozorovat, že nejchutnější a nejsladší plody byly v roce 2015 a 2018, kdy byla nejvíce horká léta. Ale i v ostatních letech, odkdy rostlina plodí, jsou plody výborné. Kvetou až jako úplně poslední hlohy, až v červnu a snad ještě počátkem července a zrají až jako jedny z posledních hlohů v průběhu a ke konci října, jen v horkých letech od konce září.

Je to většinou nižší keř, po dlouhé době vyšší keř do 3,5 metrů nebo až nízký stromek. Našedlé, výrazně vykrajované listy jsou trochu pevnější, než u ostatních hlohů a na první pohled rostlina vypadá poněkud suchomilně. Květy jsou typicky hlohové, ale jsou větší, než u našich hlohů. Plody jsou chuťově vynikající malvičky s navinulou chutí a mohou být od zelenobílé, žluté, žlutooranžové, nahnědlé až načervenalé barvy, velké od 2 do 4 cm, tedy na hloh poměrně dost velké.

Azarol se odedávna pěstuje pro své plody, které se konzumují čerstvé (v Izraeli je to oblíbená pochoutka), nebo ve formě rosolů a zavařenin. Na Kypru se z nich pečou koláče, které jsou místní specialitou. Stejně jako další druhy hlohů je i tento druh léčivou rostlinou, s prokázanými účinky proti vysokému krevnímu tlaku. Dřevo je mimořádně tvrdé s pěknou kresbou, je ceněné v uměleckém řezbářství a soustruží se z něj misky, paličky a podobné užitkové předměty.

Ze zajímavosti lze uvést, že semena klíčí extrémně dlouho, první semena nám vyklíčila až po 2-3 letech od výsevu, po několika teplých a studených stratifikacích.

Hrstka z naší sklizně z roku 2016
Ne zcela zralé plody téměř běloplodého kultivaru „Italian White“

Novinky v Lexikonu