Zpět na Lexikon

CORNUS MAS – dřín jarní

Syn.: Cornus erythrocarpa, Cornus flava, Cornus mascula, Cornus nudiflora, Cornus vernalis, Eukrania mascula, Macrocarpium mas; dřín obecný

Čeleď: Cornaceae – dřínovité

Lidově: Cornelian cherry; dřínka

Cornus mas „Shumen“
Maximální mrazuvzdornost:

-32°C

Mrazuodolnost květů:

-10°C

Zvláštní nároky:

Nenáročný druh

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Cizosprašná, oboupohlavní rostlina

Dřín jarní je původní ve střední a jižní Evropě a jihozápadní Asii, přičemž zasahuje na severu svého přirozeného výskytu i k nám, do Česka. Je to větší keř nebo malý strom, dorůstající do 3 až 8 metrů. Kvete brzy, ještě v předjaří svými žlutými okoličnatými květenstvími. Je oblíbený pro své tmavě červené, podlouhlé plody, velké 1,5 – 4 cm, existují však i formy, mající žluté až bělavé plody. Plod obsahuje 1 protáhlé, velké semeno, které vyklíčí zpravidla až za 2 roky, respektive po 2 zimách. Plody musí být dobře vyzrálé, tak, že když se jich na rostlině dotkneme, zůstanou nám v ruce. Správně zralé plody jsou měkké a tmavě červené, v tomto stádiu jsou velmi chutné a připomínají poněkud višně. Žluté odrůdy mají méně kyselin a chuťově připomínají tak trochu směs ananasu s kokosem. Pokud plody natrháme ještě tvrdé, můžeme je nechat několik dní dozrát, nebo je zpracovat, chuť takových plodů je mnohem kyselejší. Plody se jedí syrové, vyrábí se z nich víno, pálenka, džem, želé, zavařují se, přidávají do pečených dezertů, vařených ovocných knedlíků a podobně. Nezralé, ještě zelené plody lze nakládat jako olivy. Nejdříve zrají plody žlutých odrůd (od srpna) a během září a října potom zrají červené odrůdy.

Je to velmi nenáročná ovocná dřevina, která upřednostní spíše slunečné, ale snese i polostinné stanoviště. Půda vyhovuje alkalická, neutrální a i mírně kyselá. Pro plození je zapotřebí 2 geneticky odlišných rostlin. Ideální pro výsadbu do jedlých živých plotů.

Cornus mas v květu

Novinky v Lexikonu