Zpět na Lexikon

CHILOPSIS LINEARIS

Syn.: Bignonia linearis, Chilopsis salignus

Čeleď: Bignoniaceae – trubačovité

Lidově: Desert willow; pouštní vrba

Chilopsis linearis
Maximální mrazuvzdornost:

-23°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

–°C

Zvláštní nároky:

Substrát chudší na dusík, plně slunné stanoviště

Hodně pěstitelů u nás Chilopsis vůbec nezná, ale dost z nich už zná rostlinu Chitalpa x tashkentensis, která je u nás poměrně rozšířená. Chilopsis je právě jeden z rodičů Chitalpy, přičemž druhým rodičem je katalpa trubačovitá.

Chilopsis je tím exotičtějsím rodičem, který Chitalpě dodává na potřebném exotickém vzhledu – dlouhé, tenké listy a tvar květů.

Samotný Chilopsis má listy ještě tenčí, jako úzkolisté vrby, ale jemnější, měkčí a někdy až přepadavé. Nádherné, růžové trubkovité květy s fialovým stínováním a oranžovým ústím květu, je velké lákadlo nejen pro opylovače. Květy a lusky jsou dokonce poživatelné.

Pěstování u nás není mnoho prozkoumáno, ale dle našich poznatků je zcela odolný nejméně do -18°C a například lépe odolává pozdním mrazům v březnu. Na jaře 2022 přišlo v březnu -9°C po velmi teplé zimě, kdy byly rosltiny narašené a zatímco chitalpy velmi omrzly, Chilopsi linearis vůbec! Vzhledem k původu na jihozápadě USA až severu Mexika, se jedná o rostlinu citlivou vůči silným mrazům až pod -20°C. Nicméně, dle amerických pěstitelů vychází najevo, že je rostlina mrazuodolná dokonce i v klimatické USDA zóně 6, tedy s mrazy až do -23°C! Pěstování ale bude vhodné vylepšit odvodňujícími a mikroklimatickými prvky, jako je odvodněná, slunečná a závětrná poloha. Nejlépe se bude vyjímat na kaktuso-yucco-agavové skalce!

V neposlední řadě je Chilopsis i velmi dekorativní rostlina do nádob, obzvlášť v chladnějších oblastech bude toto jistá možnost úspěšného pěstování.

Detail květu Ch. linearis

Novinky v Lexikonu