Syn.: Albizia coreana, Albizia esquirolii, Albizia henryi, Abizia kalkora var. coreana
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Lidově: albízie korejská
Maximální mrazuvzdornost:
-19°C
Min. teplotní optimum pro přezimování:
-0°C
Zvláštní nároky:
Záhřevné stanoviště, plné slunce, chráněné stanoviště
Poněkud chaotický a hůře klasifikovatelný druh, pokud jde o podrobné informace o původu, synonymech a hybridizaci. Není zcela jasné, kdy a kde se druh vzal, nicméně všechno to začalo introdukcí a postupným zdomácněním až invazním růstem poblíž univerzitniho kampusu Duke univerzity v Durhamu v Severní Karolíně, kde je již naturalizovaný háj těchto albízií. Další ojedinělé stromy lze najít ještě v Jižní Karolíně a ve státě Maryland. Z těchto stromů se postupně dostala semena i do Evropy. Albizia kalkora, jež je dle většiny zdrojů synonymem i pro A. coreanu, je nejmrazuvzdornějším druhem, zvládající mrazy kolem -20°C. Známější A. julibrissin sice zvládá podobné mrazy, ale v některých zimách nevysvětlitelně omrzá i při vyšších teplotách. Pravděpodobně pochází ze Severní a Jižní Korey, ale i několika provincií Číny nebo z Tchaj-wanu či Vietnamu.
Vzhledem se liší od A. julibrissin téměř ve všem, byť to nemusí být patrné na první pohled. Například listy jsou u A. kalkory světlejší zelené, bez nádechu no růžova, jednotlivé lístky jsou o malinko větší a bývají trošku „rozházené“, nejsou tak přísně uspořádané, jako u A. julibrissin a počet listů v jařmech je nižší. Květy jsou tvarově podobné, ale jsou bledé, téměř krémové barvy jen s náznaky růžové. Některé zdroje hovoří o žluté barvě květů u synonymní A. coreana, což nejspíše nebude pravda, neboť žlutě kvetou jen některé tropické druhy albizií. Dalším hlavním rozlišovacím znakem je, že A. kalkora má velmi drsnou a lehce odlupčivou kůru, na rozdíl od hladké kůry A. julibrissin. A v neposlední řadě je Albizia kalkora větší, dorůsta větších rozměrů a roste rychleji.
Což se nám ostatně potvrdilo hned první měsíce od vzejití semen. Zatímco semenáčky A. julibrissin měly 15 cm stejně staré semenáčky A. kalkora již kolem 35 cm! Ve vhodných podmínkách tedy půjde o rychle rostoucí dřevinu. Pěstujeme ji v živné, dostatečně vlhké půdě na chráněném stanovišti a ona nám za to vytvoří krásný, netradičně vzhlížející strom, který dodá zahradě velmi zajímavý exotický nádech!