Zpět na Lexikon

ALBIZIA JULIBRISSIN – kapinice vonná

Syn.: Acacia julibrissin, Acacia nemu, Albizia nemu, Albizzia julibrissin; albízie

Čeleď: Fabaceae – bobovité

Lidově: Silk tree; perská akácie, albície, albízie růžová, albízka, růžová mimóza, hedvábná mimóza (zavádějící)

Albizia julibrissin v květu
Maximální mrazuvzdornost:

-22°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

-1°C

Zvláštní nároky:

Záhřevné stanoviště, plné slunce, chráněné stanoviště

Albízie je nižší strom nebo velký keř, pocházející z jižních partií Asie, od Persie na západě po Čínu a Koreu na východě. Jemné lístky připomínají listy mimosy, na rozdíl od ní se ale listy albízie sklápí jen v noci nebo ze stresu, například ze sucha. V létě vykvétají hustá květenství, která jsou složena jen z tyčinek bez okvětních lístků. Květenství připomíná nitky hedvábí, proto se jí někdy z angličtiny přezdívá „Hedvábný strom“. Barva květenství je většinou světle růžová, ale podle odrůdy mohou být zbarvené i do červena nebo téměř do žluta. Plodem jsou dlouhé lusky s plochými, tvrdými, oválnými semeny.

Albízie je na svůj exotický vzhled dosti mrazuvzdorná, dřevo vzdoruje mrazům -18/-22°C – čím vyzrálejší dřevo, tím větší mrazuvzdornost. Semínka klíčí rychle, rostliny první rok, dle podmínek, dorostou až do půl metru a do volné půdy je vhodné vysazovat alespoň dvou až tříleté rostliny s dřevnatým kmínkem.

Pěstovat lze u nás v chladnějších oblastech jako nádobová rostlina s přezimováním při teplotách kolem nuly, nebo v teplejších oblastech lze s úspěchem pěstovat celoročně venku. Spolu s oteplujícím se klimatem je dnes již myslitelné druh pěstovat i v polohách kolem 500 metrů nad mořem, pokud rostlině nabídneme polohu chráněnou před mrazivými větry na plně osluněném místě, kde budou mít největší šanci dozrát letorosty. Dobré zkušenosti s pěstováním albízií jsou dnes hlášeny napříč republikou, krásné, pravidelně kvetoucí kusy rostou např. i u pěstitele v Tachově v 520 m n. m. Typ půdy není pro rostlinu příliš podstatný, roste jak v písčité, tak i jílovité půdě s pH od mírně kyselé po zásadité.

Albizia julibrissin na jihu Gardského jezera

Novinky v Lexikonu