Zpět na Lexikon

JUNIPERUS OXYCEDRUS – jalovec červenoplodý

Syn.: Juniperus heterocarpa, Juniperus oxycedrina

Čeleď: Cupressaceae – cypřišovité

Lidově: Arizona cypress

Juniperus oxycedrus s typicky červenými „plody“
Maximální mrazuvzdornost:

-24°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

Zvláštní nároky:

Slunné stanoviště, chudší půdy

Ačkoliv jsme milovníci dřevin, tak jednou z mála dřevin, kterou nemáme rádi, jsou jalovce. Protože jsou to všudypřítomné poléhavé „potvory“, které jsou mezihostitelem rzi hrušňové. Ale víte, že se to týká jen několika málo druhů? Především poléhavý jalovec chvojka a jalovec čínský jsou velmi často napadány rzí. Tyto nevzhledné a všudypřítomné jalovce se vysazují, když člověk neví, co vysadit a chce, aby tam bylo „cokoliv“ a stálo to pár korun… Avšak rod jalovců je veliký a najdou se v něm některé zajímavé, hezké nebo užitečné druhy, navozující atmosféru a vůni středomoří!

Jalovec červenoplodý je keř nebo menší strom, vyskytující se v oblastech okolo Středozemního a Černého moře. V rámci rodu jalovec patří do podrodu, resp. sekce Juniperus vyznačující se pouze jehlicovitými (nikoliv šupinovitými) listy; je tedy blízce příbuzný s mimo jiné i v Česku rostoucím jalovcem obecným. Je to dvoudomý, v dospělosti nízký strom 10–15 metrů vysoký. Je obvykle bohatě větvený, často vícekmenný, v mládí s kuželovitou, později s nepravidelně tvarovanou korunou. Kůra je červenohnědá, na vyzrálých větvích se odlupuje v dlouhých vláknitých pruzích. Olistění je pouze jehlicovité. Jehlice vyrůstají ve střídavých přeslenech po třech, jsou 1–2,5 cm dlouhé, na vrcholu špičaté až osinkaté a mají dva výrazné bílé průduchové proužky na svrchní straně a zřetelný kýl na spodní. Jalovčinky jsou nejčastěji červené nebo hnědočervené, kontrastní s olistěním.

Typicky se vyskytuje ve vegetačních formacích typu makchie a garrigue, v pobřežních křovinách, jako podrost v řídkých tvrdolistých lesích s dubem cesmínovitým a pistácií lentiškem, ve světlých hájích středomořských borovic (Pinus maritima, halepensis a pinea), ve vyšších polohách také v horských lesích s cedry, borovicí černou a dalšími jalovci. Z větévek a jehlic se destiluje aromatický esenciální olej zvaný Cade, který má tmavožlutou barvu a silnou kouřovou vůni. Využívá se v medicíně pro jeho antiseptické, antibakteriální a antiparazitické účinky a pro péči o pokožku, přidává se též do kosmetických přípravků jako jsou mýdla, čisticí prostředky, pleťová mléka a vody a nebo parfémy. Dříve se pálil jako kadidlo.

Pěstujeme jej na slunečném stanovišti, poradí si s jakoukoliv půdou, ale upřednostňuje chudší a sušší stanoviště s vyšším pH. Je vhodný do kombinace s dalšími středomořskými rostlinami a do zahrad pouštního či jinak aridního typu, například ve stylu vegetační formace makchie.

Novinky v Lexikonu