Syn.: Cupressus bakeri
Čeleď: Cupressaceae – cypřišovité
Lidově: Baker cypress, Modoc cypress, Siskiyou cypress
Maximální mrazuvzdornost:
-29°C
Min. teplotní optimum pro přezimování:
—
Zvláštní nároky:
Slunné stanoviště
Cypřiš Bakerův je velmi vzácný druh cypřiše, endemického na malé ploše na krajní hranici severní Kalifornie a jihozápadem Oregonu, v západních Spojených státech. Obvykle se vyskytuje v malých, rozptýlených populacích, nikoli ve velkých lesích, v nadmořských výškách 900 – 2 000 m. V lokalitách výskytu, jako je Modoc Plateau a hlavně Klamath Mountains a severní Sierra Nevada jsou poměrně dosti tuhé zimy, mnohem studenější, než ve střední Evropě. Ve volné přírodě roste pomalu a je většinou omezen na místa nehostinná, náročná pro růst jiných rostlin, na hadcovité půdy. Jeho tolerance k těmto místům mu umožňuje vyhnout se konkurenci mnohem rychleji rostoucích stromů.
Stálezelený strom má kuželovitou korunu, dorůstá do výšky až 25 metrů, výjimečně až ke 40 metrům s průměrem kmene až 1 m. Kůra je tenká, v mládí červená a ve zralosti šedá. Vonné jehlice rostou v řídkých, obvykle převislých větévkách, mají barvu od matné šedozelené až po šedavě modrozelenou. Semenné šištice jsou kulovité až podlouhlé, pokryté bradavičnatými pryskyřičnými žlázkami, 10–25 mm dlouhé, zrají asi 2 roky po opylení.
Tento plně mrazuvzdorný, nejodolnější a nejseverněji se vyskytující druh cypřiše pěstujeme na slunných stanovištích a v sušších nebo alespoň nepřemočených půdách, chudších na dusík. Nepotřebuje nijak kryté stanoviště, naopak mu vyhovuje ventilované, větrem bičované místo.