Zpět na Lexikon

CUPRESSUS SEMPERVIRENS – cypřiš vždyzelený

Syn.:

Čeleď: Cupressaceae – cypřišovité

Lidově: Toskánský cypřiš

Cupressus sempervirens ve velmi vysokém věku tvoří krásný stromový habitus
Maximální mrazuvzdornost:

-22°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

Zvláštní nároky:

Slunné stanoviště

Cypřiš vždyzelený pochází z oblasti východního Středomoří, zejména z Turecka, Řecka, Itálie a Blízkého východu. Díky své odolnosti a estetické hodnotě se rozšířil po celé Evropě, do Severní Ameriky i dalších částí světa s mírným až subtropickým klimatem.

Jde o stálezelený, úzce kuželovitý strom, který může dorůstat výšky 20–30 metrů. Nejlépe se mu daří na slunných stanovištích s dobře propustnou půdou a mírnou vlhkostí. Snáší sucho i vápenité půdy, avšak nesnáší přemokření. Díky své odolnosti vůči větru a suchu je ideální pro výsadbu v teplejších oblastech.

Cypřiš je oblíbený pro své dekorativní i praktické využití. Často se vysazuje jako solitérní strom v zahradách, parcích nebo podél cest, kde dodává krajině charakteristický vzhled. Díky hustému růstu se hodí i pro větrolamy nebo živé ploty. Dřevo cypřiše je ceněné pro svou odolnost vůči škůdcům a vlhkosti, a proto se využívá při výrobě nábytku, rakví i v lodním stavitelství. Jehličí a šišky obsahují aromatické oleje s antiseptickými a relaxačními účinky, které se uplatňují v aromaterapii a kosmetice. 

Pěstování je velmi jednoduché, není za potřebí žádná speciální péče. Vyžaduje jen slunné stanoviště a běžnou přirozeně odvodněnou půdu. Jen u mladých rostlin je vhodná pravidelná zálivka a případně, při teplotách pod -15°C alespoň v prvních letech můžeme k rostlině nastlat chvojí, nebo ji obalíme netkanou textilií.

Cupressus sempervirens má řadu kultivarů, které jsou ještě užší, než původní druh, např. kultivary Stricta, Totem, nebo varieta Pyramidalis

Náš největší Cupressus sempervirens v Mrchojedech pravidelně plodí a tvoří i klíčivá semena. Dnes již máme na pozemcích kolem 10 různých rostlin, všechny zimují bez problémů

Tento náš cypřiš je největší „rychlík“. Od malého vysazeného semenáčku přerostl výšku 3 metry během 4 let!

Novinky v Lexikonu