Syn.: –
Čeleď: Pinaceae – borovicovité
Lidově: Red fir, silvertip fir
Maximální mrazuvzdornost:
-33°C
Min. teplotní optimum pro přezimování:
—
Zvláštní nároky:
Prostředí bez exhalací
Opravdu nádherný, vzácný, ohrožený a dlouhověký strom (dožívá se více než 600 let), dorůstající v extrému až 77 m s průměrem kmene téměř 3 m, pocházející ze západu USA (Kalifornie, Nevada, Oregon). Semenáč roste nejprve pomalu, potom rychle (více než 30 cm za rok a více než 4,5 m za deset let) a později opět pomalu. Koruna je úzce kuželovitá, se vzrůstajícím věkem stromu válcovitá a nepravidelná. Větve jsou krátké, v horní části koruny stoupající a v dolní části koruny klesající. Borka je zpočátku šedá, hladká, tenká a s pryskyřičnými puchýři, později tlustá, červenohnědá a hluboce rozbrázděná mezi širokými hřebeny. Jehlice jsou 2-4 cm dlouhé a 2 mm široké, spirálovitě uspořádané, vonící po kafru, vydržíc na stromě minimálně 12 let. Samčí šištice jsou purpurovočervenohnědé. Samičí šištice (šišky) jsou podlouhle válcovité, 14-23 cm dlouhé a 6-9 cm široké, zpočátku purpurové a dozráváním hnědé. Semena jsou 15 mm dlouhá a 6 mm široká, hnědočervená, s 15 mm dlouhým hnědočerveným křídlem.
Je to vysokohorský strom, roste v nadmořských výškách 1400-3000 m, v půdách žulového (Sierra Nevada) a čedičového (Kaskádové pohoří v Kanadě a Spojených státech amerických) původu, které byly změněny zaledněním a jsou mírně kyselé, dobře odvodňované, vlhké, živné a v rozsahu pH 4-6 , s hrubou zrnitostí. Strom, podobně jako většina rostlin, nesnáší zasolení půdy. Tato jedle je mrazuvzdorná do −30 °C a v dospělosti pro svou tlustou, ohni odolávající borku, jehličí a konce větví, poměrně odolná proti lesním požárům, nicméně stejně jako většina jedlí nesnáší znečištění ovzduší. Jedle nádherná není náročná na světlo, roste ráda ve stínu, v polostínu i na přímém slunci, nemá ráda přílišné sucho. Klima v místech jejího výskytu je tvořeno krátkými, horkými a suchými léty a dlouhými studenými zimami s velkým množstvím sněhu (sníh tvoří 80 % srážek), průměrné roční srážkové úhrny se pohybují mezi 750-1500 mm.
Jedle nádherná roste někdy v monokulturních porostech, častěji však ve společnosti jiných druhů, se kterými tvoří lesy smíšené: s různými druhy borovic, jedlí ojíněnou, jedlí vznešenou, douglaskou tisolistou, pazeravem sbíhavým, jalovcem Juniperus occidentalis, ve větších výškách pak s jedlí plstnatoplodou a jedlovcem Tsuga mertensiana poddruh grandicona. Z keřů pak s latnatcem Ceanothus cordulatus, medvědicí nevadskou Arctostaphylos nevadensis a dalšími. Jedle nádherná tvoří domov mnoha druhům zvířat, například kuně rybářské, rosomáku sibiřskému, medvědu baribalovi, datlu červenobradému, datlu chocholatému, puštíku vousatému a mnoha dalším.