Zpět na Lexikon

DIOSPYROS ROXBURGHII – tomel

Syn.: Diospyros oleifera

Čeleď: Ebenaceae – ebenovité

Lidově: Green persimmon; zelené kaki

Diospyros roxburghii
Maximální mrazuvzdornost:

-16°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Nezjistili jsme žádné zvláštní nároky

POPIS A PŮVOD

Diospyros roxburghii, existující pod několika dalšími synonymy, je dřevina příbuzná kaki, která nemá zcela jasnou historii, nicméně předpokládá se, že její původ je v Asii, v místech, kde se vyskytuje Diospyros kaki. Některé domněnky poukazují na to, že by mělo jít o vývojového předchůdce kaki. Jde každopádně o velmi zajímavou a velmi vzácnou dřevinu, která se v Evropě pěstuje například v horách a kopcích severního Turecka nebo v jižní Francii, ale jen velmi zřídka. Jde o nižší strom s dekorativními, chlupatými, dlouhými listy s podélnou žilnatinou, zelenými květy s kalichem a hlavně velkými plody, které jsou za zralosti zelené, maximálně jemně naoranžovělé, přičemž dužnina je oranžová. Zralý plod je měkký, kašovité konzistence, sladký, ale ne tolik, jako kaki.

OPYLOVACÍ POMĚRY

Dobrá zpráva je, že rostlina plodí partenokarpicky, bez opylení a stačí tedy jedna. K tvorbě semen je potřeba samčí rostlina, není nám zatím známo, zda-li lze opylovat i jinými druhy tomelů.

PĚSTOVÁNÍ

Dřevina je teplomilná, ale dle experimentů ve světě se jeví jako adaptabilní. U nás bude na většině území přicházet v úvahu pěstování v nádobách, neboť její mrazová odolnost je někde mezi -14 až -18 °C. Její mrazuodolnost ale budeme testovat. Mateční rostlina, ze které rostliny nabízíme, pochází z hor severního Turecka, ale z teplejší oblasti u Černého moře u hranic s Gruzií. Údajně zde bývá v zimě pravidelně pod -10°C a mnoho sněhu, nejnižší teplota byla minimálně -16°C a strom zde nikdy neomrzl. Při pěstování (nejen) v nádobě postupujeme podle toho, jestli jde o semenáč či pravokořennou rostlinu na vlastních kořenech, či o roubovance na tomelu kavkazském, jako v našem případě. Nároky na substrát a způsob pěstování jsou tedy shodné jako u jiných tomelů na této podnoži; Důležité při nádobovém pěstování je zvolit vhodný substrát, vhodnou velikost nádoby a pravidelné přesazování do „o něco větší nádoby“. Substrát namícháme kvalitní kupovaný zahradnický s cca 30-40% anorganických materiálů (perlit, zeolit, pemza, liapor, keramzit, antuka…) a přidat můžeme do 10% objemu kokosového substrátu (lignocel) a do 5 až 10% zahradní zeminy, vhodné s jílovitými částicemi (bez žížal!). Přesazujeme např. ze 2 litrového květináče do 5 až 10 litrové, další rok 20-30 litrové atd. Pokud chceme udržet rostlinu v co nejmenší nádobě, je možné jí ponechat neustále v menší nádobě, ale je vhodné ji každé jaro trochu zmladit osekáním části kořenů a nahrazením nového substrátu. Jde o to, že podnož tomelu má tendenci rychle „stárnout“, pokud je např. 4 roky ve stejné malé nádobě, tak po přesazení může dosti trpět. Přes vegetaci potom doplňujeme potřebné živiny rozpustnými hnojivy. Nádobovou rostlinu zimujeme při teplotě okolo 0 nebo maximálně do +10°C.

Při pěstování ve volné půdě musíme volit chráněné, mikroklimaticky příhodné místo a alespoň zpočátku v prvních zimách chránit proti mrazům pod -10°C.

Novinky v Lexikonu