Zpět na Lexikon

DEBREGEASIA EDULIS

Syn.: Boehmeria janatsi-itsigo, Morocarpus edulis, Debregeasia japonica

Čeleď: Urticaceae – kopřivovité

Lidově: Yanagi ichigo; jahodová kopřiva, debregázie jedlá

Souplodí Debregeasia edulis
Maximální mrazuvzdornost:

-9/-20°C*

Min. teplotní optimum pro přezimování:

0°C

Zvláštní nároky:

Velmi nenáročný druh

*nadzemní část rostliny/podzemní část rostliny se sněhovou pokrývkou nebo lehkou nastýlkou

Debregeasia je velmi zajímavá, dosti otužilá a málo známá „ovocná“ rostlina. Je to zpravidla od země větvený keř o výšce do 2 – 4 metrů. Vzhledem docela připomíná exotičtější druhy motýlích keřů – Buddleje, ostatně i pochází z podobných oblastí, jako mnoho druhů Buddlejí – z podhůří Himálaje, kde bývají v zimě mrazy až kolem -10°C. Že je tzv. jahodová kopřiva mrazuodolná, není příliš známý fakt. Naše zimy nadzemní část obvykle nepřečká, neboť hyne při teplotách pod -10°C, ale v mikroklimatu s jednoduchým krytem to stojí za vyzkoušení, sami jsme si vyzkoušeli, že podzemní část rostliny je dosti odolná. Po teplotě -17,9°C rostlina obrazila od kořenů. Kořeny rostliny jsou mrazuvzdorné až do USDA zóny 7.

„Jahodová kopřiva“ nese již druhým rokem, v množství klidně v řádech stovek, oranžová drobná souplodí, která se jedí. Tato souplodí vypadají jako malé moruše nebo kudránie. Jsou tužší, křupavé, šťavnaté a mají sladkou chuť s jemnou příchutí, která trochu připomíná mrkev s ovocnými tóny.

Na pěstování nás potěšilo, jak jde o nenáročnou rostlinu. Roste dosti rychle a při nádobovém pěstování je potřeba hlídat, kdy už je rostlinu dobré přesadit, protože v létě v malé nádobě rostlina hodně přesychá a opravdu hodně pije. Od jara do pozdního podzimu venku na plném slunci je jí nejlépe a zimovat lze při teplotách kolem nuly. Při zimování v teple je nutno hodně světla. Při výsadbě celoročně v zemi volíme nejlépe místo u zdi a na zimu rostlinu nasteleme listím, slámou apod., a v případě, že je sníh, tak jej k rostlině přihrneme.

Novinky v Lexikonu