Zpět na Lexikon

PYCNANTHEMUM MUTICUM

Syn.: Koellia mutica, Pycnanthemum arkansanum

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Lidově: Mountain mint; americká horská máta

Pycnanthemum muticum
Maximální mrazuvzdornost:

-38°C

Min. teplotní optimum pro přezimování:

–°C

Zvláštní nároky:

Vlhká půda

Pycnanthemum muticum, lidově nazýváno „americká horská máta“, je trsovitá, aromatická trvalka, která obvykle dorůstá do výšky 40-70 cm. Je původem z východní Severní Ameriky, kde obvykle roste na travnatých otevřených místech, loukách, polích, světlých horských i nížinných lesích, ale tak trochu v rozporu s lidovým názvem neroste ve vyloženě horských alpinských oblastech

Snadno se pěstuje v úrodných, středně vlhkých i vlhkých, ale dlouhodobě nepromáčených půdách na plném slunci i polostínu. Rostliny jsou méně odolné vůči suchu než většina ostatních druhů Pycnanthemum. Listy mají po rozdrcení silnou vůni máty. V polovině až koncem léta rozkvétají dvoubarevné trubkovité růžové květy (každý o šířce asi 1 cm) v hustých plochých zakončených terminálních (někdy axilárních) klasech, přičemž každý klas je podtržen a zvýrazněn dvojicí jedinečného a nápadně stříbřitého listenu, umístěného poblíž báze klasu. Stříbřité listeny navozují dojem, že jsou poprášeny bílým práškovým sněhem. Květy jsou atraktivní pro motýly a včely.

Z listů lze připravit jemný čaj. Domorodí Američané používali tuto rostlinu k léčbě horeček, nachlazení, bolesti žaludku a dalších drobných fyzických onemocnění.

Novinky v Lexikonu