Zpět na Lexikon

AKEBIA x PENTAPHYLLA – akébie pětilistá

Syn.: hyb.: Akebia quinata x A. trifoliata

Čeleď: Lardizabalaceae – kokylovité

Lidově: Chocolate vine; čokoládová réva („čokoládové víno“ je špatný překlad)

Cluster plně zralých plodů Akebia x pentaphylla
Maximální mrazuvzdornost:

-26°C

Mrazuodolnost v květu:

-3,5°C

Zvláštní nároky:

Opora, polostinné stanoviště, cizosprašnost

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní cizosprašná rostlina

Akébie je již poměrně dobře známá rostlina, asi není třeba připomínat, jak nádhernou zelenou stěnu rostlina dokáže vytvořit a jak úžasně voní její fialové květy. Tento druh je hybridem Akébie pětičetné a trojlisté. Nese pěkné listy, které jsou 3, 4 nebo 5-ti četné. Kvalitní růžové až růžovofialové nebo namodralé plody jsou velmi chutné a velmi sladké, považujeme za ještě lepší, než u akébie pětičetné a podobnější těm u akébie trojlisté.

Pěstujeme ve vlhčí půdě, ideálně v polostínu. Snese i takřka plný stín. Od ostatních pěstitelů víme, že snáší i plné slunce, ale u nás jej akébie prostě nesnáší. Vedra jsou příliš silná a nedají se pořádně „uzalévat“. Možná ve vlhčích oblastech tedy budou prosperovat i na plném slunci.

Podstatnou informací je, že kvůli cizosprašnosti je k plození potřeba dvou geneticky odlišných rostlin. Co se týče mezidruhového opylení s jinou akébií, u této hybridní akébie je to aplikovatelné. Podařilo se nám ji úspěšně opylovat s akébii pětičetnou (A. quinata). Lze tedy sprášit i s jiným druhem, není nutné mít dvě rostliny Akebia x pentaphylla.

Na listech jsou patrné znaky obou rodičů

Novinky v Lexikonu