Zpět na Lexikon

AKEBIA QUINATA – akébie pětičetná

Syn.: Akebia micrantha

Čeleď: Lardizabalaceae – kokylovité

Lidově: Chocolate vine, Five-leaf chocolate vine, Five-leaf akebia; čokoládová réva („čokoládové víno“ je špatný překlad)

Akebia quinata s clusterem zralých plodů
Maximální mrazuvzdornost:

-27°C

Mrazuodolnost v květu:

-4°C

Zvláštní nároky:

Opora, polostinné stanoviště, cizosprašnost

Naše hodnocení poživatelnosti:

Opylovací poměry: Oboupohlavní cizosprašná rostlina

Akébie již poměrně dobře známá rostlina, asi není třeba připomínat, jak nádhernou zelenou stěnu rostlina dokáže vytvořit a jak úžasně voní její fialové květy. Tento druh vytváří masu pětičetných listů. Plody jsou bledě růžovofialové, s tlustou slupkou a množstvím drobných semen, obalených chutným, sladkým arilem – gelovitou dužninou.

Pěstujeme ve vlhčí půdě, ideálně v polostínu. Snese i takřka plný stín. Od ostatních pěstitelů víme, že snáší i plné slunce, ale u nás jej akébie prostě nesnáší. Vedra jsou příliš silná a nedají se pořádně „uzalévat“. Možná ve vlhčích oblastech tedy budou prosperovat i na plném slunci.

Podstatnou informací je, že kvůli cizosprašnosti je k plození potřeba dvou geneticky odlišných rostlin. Co se týče mezidruhového opylení s jinou akébií, za jistých podmínek je to možné, ale akébie pětičetná obvykle kvete o 1-2 týdny později, než trojlistá. Ale i když jsme zkusili toto mezidruhové opylení provést, tak to nedopadlo příliš úspěšně. Takže raději opylovat a. pětičetnou s pětičetnou.

Novinky v Lexikonu