Paulownia fortunei x tomentosa "SHAN-TONG"

Velmi zajímavý mrazuvzdorný strom, který je často vyhledávaný mezi pěstiteli. Od vyklíčení roste velmi rychle a ročně přiroste 2 až 3 metry do výšky. První roky života dělá obrovské listy, někomu může připomínat slunečnici. V poslední době je o ni zájem jako o rostlinu pro biopalivo, díky svému rychlému růstu.


Zasíláme námi vypěstované, silné rostliny vysoké 20 - 30 cm. 

Více detailů


129 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

4 zboží na skladě

SHAN-TONG je název křížence, údajně super-rychle rostoucí paulownie P. tomentosa x P. fortunei. Pěstovaná zejména pro biopalivo, přičemž tvoří extrémně rychle velký objem dřeva. Pro nás, jako pěstitele, jde zejména o botanickou zajímavost a radost pro oko, neboť na obří listy, krásné květy a na během pár let "hotový" veliký strom, je radost pohledět.

 

 

Paulownia tomentosa

 

Paulovnie plstnatá nebo také čínský císařský strom, či strom štěstí, byl pojmenován na počest nizozemské královny a ruské velkokněžny Anny Pavlovny Romanovové. Protože si to tento strom opravdu zaslouží. 

Pochází jihovýchodní části Číny a často na něj můžeme narazit v jižní Evropě, kde je hojně vysazován. Ovšem i u nás můžeme narazit na vzrostlejší jedince vysazené různě po botanických zahradách či parcích.

Ze zajímavostí lze zmínit, že semena této rostliny sloužila dříve v Číně jako izolační materál na převoz křehkých věcí. Jsou totiž měkká, lehká a hebká. Ale díky špatně utěsněným krabicím docházelo k úniku semen a troušením po cestách. Tak došlo i na její šíření a dostala se tak i do Ameriky.

Dřevo má tento strom lehké a pevné, v Číně se používá na výrobu tradičních nástrojů.

 

Paulownia je u nás dostatečně odolná a pokud vysadíme jednoletou sazenici zjara, tak do podzimu zesílí natolik, že zpravidla přežije zimu bez poškození, maximálně omrzne nevyzrálý vegetační vrcholek rostliny a další roky se už zvýší šance na její další přežití. Vyžaduje plně osluněné stanoviště, ale může být i lehký polostín. Snese běžnou výsadbu kdekoli na zahradě, bez úpravy zeminy, ale v humózních výživných půdách se odvděčí asi o třetinu rychlejším růstem. První roky bychom měli rostlině přilepšit občasnou závlahou a přihnojením.

Paulownie prvním rokem po vysetí vyroste zpravidla do metrové výšky a následující rok se běžně stává, že nadzemní část, nikoli kvůli mrazu, zcela odumře do výšky 5 - 30 cm nad zem. Není to vůbec na závadu, naopak, rostlina nad zemí vyraší a pokud je ve volné půdě s dostatkem vláhy a živin, je schopná v této druhé vegetační sezoně vyrůst do výšky i přes 3 metry. Následující rok může Paulownie přirůst další 3-4 metry, pakliže si zachová zřetelný terminál, a je přihnojována dusíkatými hnojivy. Pokud rostlinu při suchém počasí vůbec nezaléváme, nehnojíme, pak musíme počítat s přírůstky až polovičními.