Trachycarpus fortunei "Nýrsko" SUPER SELEKCE!

Zasíláme tříleté rostliny, které prošly naší přísnou selekcí. Přežilo jen asi 40% vybraných jedinců a ty njelepší z nich nabízíme (více info viz níže)

Matečnice pocházejí z pošumavského městečka Nýrsko, jedná se o exempláře s nejtlustšími kmeny, jaké jsme kdy v Česku viděli. 

 

Více se dočtete v tomto článku (kliknutím otevřít).

 

Jak pečovat o Trachycarpus od jeho pořízení od nás


Více detailů


149 Kč vč. DPH

Dostupnost: Skladem

10 zboží na skladě

Tyto rostliny patří k naší trénované generaci (kliknutím otevřít).

 

Jak pečovat o Trachycarpus od jeho pořízení od nás

 

 

Trachycarpus fortunei "Nýrsko"

(Drsnoplod fortunův)


O této generaci

Semena jsme volně pohodili na venkovní záhon a to na jaře 2015. Část semen vyklíčila a rostliny byly v zemi další 2 roky, bez jakéhokoliv krytí. Jediná izolace byla slabá vrstva sněhu a teploty klesající až k -18°C se postaraly o přirozenou selekci všech vyklíčených rostlin. Za dobu dvou zim zahynulo cca 60% rostlin, ale těch 40%, co přežilo, by měly stát za to. Rostliny jsme na jaře 2017 vykopali a přesadili do buňkových sadbovačů. Celou sezónu zakořeňovaly a nyní si je můžete zakoupit v nejvyšší kvalitě, kterou lze aktuálně na trhu nalézt.

 

O tomto kutlivaru

Semena pochází z dospělých palem, rostoucí v Nýrsku (na Klatovsku). Manželský pár v důchodu se o palmy s nadšením už dlouhé roky stará a palmy se jim odvděčují bohatou sklizní semen, která je prakticky každoroční. Semena jsou kříženci matečnic pocházejících z Itálie (matka) s 2 otci (Itálie a Španělsko). Výsledná semena tak jsou z části čistí Italové ale i kříženci (Itálie x Španělsko). Nenechte se zmást původem rostlin, na výslednou kvalitu rostlin to nemá vliv. Dá se předpokládat, že část rostlin z vyklíčených semen, bude mít dlouhé rozevláte listy (Italové) a část rostlin bude výsledný kříženec (Itálie x Španělsko), tedy pevnější ale přesto mohutné listy.

Ne ovšem každý rok se podaří, aby stihla semena na matečnicích  v Nýrsku dozrát. To ovšem neplatí pro sezónu 2014, která byla nebývale dlouhá, díky čemuž stihla všechna semena dozrát. Po nutné stratifikaci (semena se nechaly na palmě přes zimu) došlo na jaře 2015 ke sklizni a následně k výsevu, z něhož vznikly tyto nabízené sazeničky.

 

 

 

Obecné informace o rodu Trachycarpus

Úvod

Jedná se patrně o nejběžněji pěstovaný druh mírného klimatického pásma. V Evropě se nejčatěji pěstuje ve Středomoří, ale bez problémů se pěstuje i v klimaticky příznivých oblastech dál od moře. Například alpské nížiny, prakticky celé severní pobřeží Evropských států jako je Německo, Holansko, Francie a samozřejmě Španělsko. Dobře se mu daří i v celé jižní části Velké Británie a dokonce se mu daří i v příznivých oblastí Skandinávie, ale jen v pobřežních oblastí. Dá se říct, že i díky nadšeným pěstitelům, roste kompletně v celé Evropě, i u nás je mnoho nadšenců, kteří ho již spoustu let úspěšně pěstují a to i v méně přiznivých oblastech. S jeho vysokou mrazuodolností se řadí mezi oblíbené palmy většiny pěstitelů po celém světě. Dobře snáší jak suchá léta ve Španělsku, tak vlhké přímořské klima ve Velké Británii. Dokáže růst jak v písčitých a kamenitých půdách při pobřeží, tak i v jílovitých zeminách ve vnitrozemí. Je to v celku velmi přizpůsobivá palma.

 

Popis
Trachycarpus fortunei se vyznačuje poměrně mohutným vláknitým kmenem, se zbytky odříznutých řapíků. Listy jsou vějířovité a obvykle do 1 metru široké. Většina druhů Trachycarpusů má různě veliké listy, od průměru 60 cm (wagnerianus) až po 120 cm (latisectus, martianus). Řapíky bývají dlouhé vždy kolem 1 m.

 

Rychlost růstu

Trachycarpus fortunei dorůstá v příznivých oblastech světa obvykle do 15 m. V ČR se uvádí mnohem nižší výška, kam palma může dorůst, ovšem my nevidíme důvod, proč by dobře chráněná palma nemohla i u nás dorůst do 15 metrů. Trachycarpus v ČR v zemi obvykle přirůstá od 10 až do 40 cm ročně na kmeni. V čím lepší kondici je palma (stav po zimě, stáří rostliny, výživa,..), a čím teplejší a vlhčí sezóna je, tím jsou přírůstky větší. V květináči palma přirůstká obvykle do 10 cm ročně na výšce kmenu. Menší palmy, jako jsou semenáče, mají přírůstky na kmenu hlavně do šířky, než do výšky. Až palmy, staré zhruba od 5 let, začínají výrazněji růst do výšky. Počet listů narostlých za rok, se různí také od vitality rostliny a kvality sezóny. Ovšem plně rozvinutých listů udělá dospívající nebo dospělá palma od 8 ks až po 15 ks. Semenáče nebo palmy s ještě vyvíjejícm se kmenem, udělají za rok do 8 nových listů. Palmy všech velikostí v květináči udělají obvykle mezi 5 a 10 listy.

 

Zálivka
Trachycarpusy fortunei ale i ostatní druhy Trachycarpusů jsou také velcí žíznivci, v letních měsících je nutné v květináči skoro každý den je hojně zalévat. A pokud máme palmu vysazenou v zemi a chceme mít velké přírůstky, též se staráme, aby se palmě dostávalo spousty vláhy. Dospělý jedinec je totiž schopen za týden spotřebovat až 150 L vody! V teplotách kolem 25°C neuškodí zalévat Trachycarpus v zemi i každý den.

Při teplotách 20°C a nižších, většinou Trachycarpusy tolik vody nespotřebují, nicméně, pokud svítí celý den slunce, i mírná zálivka je nutná, přeschnutí substrátu dokáže palmu i poničit.

Na podzim, tak, jak teplota klesá, klesne i spotřeba vody. Substrát v květináči je i přes slunné a poměrně ještě teplé dny stále vlhký a není třeba palmu zalévat.

A během zimování, ať už v zemi nebo v nádobě, je zálivka jen velice individuální. Při teplotě 0 až 5°C stačí rostlinu zalít 1x za jeden až 2 měsíce.

I palmu v zemi je dobré při suchých zimách zalévat, doporučujeme pouze při výrazných oblevách a vodou o pokojové teplotě. Obvykle není potřeba palmu v zemi zalít více než 1x za zimu.


Hnojení
Hnojení je také velmi prospěšné, na jaře, po úplném pominutí mrazů, můžeme palmě přilepšit hnojivem se širokým obsahem prvků. Pak stačí 1x měsíčně pouze lehké hnojení, aby se palmě dostávalo základním živinám. A dobré je sezonu zakončit hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Draslík podporuje vyzrání pletiv a tím palmu připraví na zimu. Ovšem všeho s mírou, i palma se dá neopatrným
 hnojením předávkovat a pak má hnojení opačný účinek  oslabuje.

 

Půda

Při pěstování této palmy v květináči volíme pouze lehkou zeminu, maximálně lehce namíchanou s těžší půdou. Lehká zemina je důležitá k tomu, aby pro rostlinu bylo jednoduší prokořenit celý prostor květináče. Těžší substrát (zahradní zemina- ta je obvykle tvořena z jílu) zajišťuje, že při hnojení zůstane v substrátu větší množství živin a zajišťuje aspoň nějaké zásoby vody. Je důležité volit složení substrátu podle toho, kde rostlinu chceme mít umístěnou a jak se o ní často staráme. Při zajištěné každodení péči není problém mít rostlinu zasazenou v lehké zemině (kupovaný susbtrát, písek, perlit), musíme ale myslet na časté hnojení. Drenáž nedoporučujeme, v květináči postrádá smysl dělat jakoukoliv drenáž.

Při pěstování v zemi je umělé složení substrátu někdy i přežitek. Z našeho pozorování palma roste stejně dobře jak v drahé míchané zemi tak i v bežném zahradním substrátu. A to včetně hutných jílovitých půd s kameny, nebo i kvalitní černozemě. Při zakládání záhonu pro novou palmu doporučujeme vyhloubit jámu o hloubce minimálně 60 cm a širokou do 1 metru, vyjmutý substrát se vykopáním provzdušní a můžeme z něho vybrat nežádoucí části (velké kameny, navážka). Pouze v případě, že je substát velice nekvalitní, obsahuje příliš mnoho jílu a minimum humózní půdy, je dobré substrát zkvalitnit. Kupovaný zahradní substrát nedoporučujeme, obsahuje živiny jen na 1 rok. Lépe je palmám i v ornici, popřípadě s přídavkem lesní hrabanky (nedoporučujeme smrkovou hrabanku). V případě, že by jáma měla aspoň 1x1 metr, je už vhodné udělat i drenáž (10 cm vrstva hrubého štěrku stačí). Dělat drenáž v melčí jámě postrádá smysl, protože palma prokoření obvykle do hloubky 1 metr, pokud je drenáž výše, kořeny jí prorostou.


 

Květenství - plodenství
Trachycarpus fortunei kvete dvoudomým květenstvím, zvlášť samčím a zvlášt samičím. Květy jsou žluté, oběvují se od května-června (palma nakvétá nejčastěji už v dubnu - s vyhříváním přes zimu i v březnu) a plodenství dozrává na podzim v říjnu až listopadů. Ovšem sklizeň takto brzo není vhodná, semena je nejlepší na rostlině nechat přes zimu a sklidit je další rok na jaře. Semena se tak stratifikují.

 

Mrazuodolnost
Trachycarpus je též hodně variabilní a existuje mnoho druhů a kříženců. Nejběžnější druh, který se prodává v obchodech a roste v zahradách, je Trachycarpus fortunei. Jeho mrazuodolnost je léty prověřená na hranici-17°C.
Tato hranice je ovšem v mnoha případech pouze orientační, jsou známy případy, kdy palma přežila i mrazy pod -20°C bez zakrytí, většinou však pomohl s přežitím této teploty sníh a rozhodně to nebylo v ČR, kde mrazy trvají i několik týdnů. Spoléhat se na to, že si palma nějak poradí a nebude potřeba ji zakrýt, by se nemělo. I zdraví jedinci mají občas problém se probudit po tvrdé zimě!

 

Dalším měřítkem je bod omrznutí listů. Tou hranicí je -12°C. Při této hodnotě začínají listy silně omrzat a na jaře, působením sluníčka, se listy vysuší a zhnědnou. Pokud je palma zahalena do sněhového závoje, mohou ne jen listy ale i celá palma přežít mnohem nižší teploty. Vystavovat Trachycarpus takto nízkým teplotám, spolu se sněhem v našich klimatických oblastech, není dobrý nápad. Náš průběh roku je většinou pro tento druh palmy příliš vlhký a chladný na to, aby přečkal zimu bez poškození. Doporučujeme tomuto druhu palmy vyrobit na zimu důkladný zimní kryt a přes silné mrazy palmě zařídit i lehké vytápění, popřípadě palmě zařídit opravdu výbornou ochranu s nutným častým větráním.

 

Naše články

To jak takovou mrazuodolnou palmu zimovat, jsme podrobně popsali v sekci - jak zimovat.

 

Dále jsme sepsali článek který vychází především z našich zkušeností o rodu Trachycarpus.

 

Také jsme se pokusili sepsat a přiblížit vám klima v přirozeném prostředí mrazuodolch palem, včetně některých druhů Trachycarpu.