2010

 

Začátkem roku 2010, kdy foukal silný vítr, jsem musel předělat bednění nad velkým Trachycarpusem. Jelikož hlásili opět silné ochlazení, tak jsem Trachycarpus obalil celý igelitem.

 

V únoru, když přišla první velká obleva a teploty se držely dlouhodobě nad nulou, jsem všechny palmy zbavil bednění, ukázalo se poškození mrazem. Listy byly sice u některých palem zelené, ale byly zmrzlé, což se projevilo až v březnu po několika slunečných dnech.

 

Typické známky omrznutí listů. Tmavé podlouhlé skvrny s četnými prasklinami na listech. Ale viděl jsem případ, kdy popraskaní listů od mrazů neznamená, že palma o listy přijde.

 

A v březnu, když začalo pravidelně svítit sluníčko, se listy vysušily a zhnědly, tento obrázek vypadá poněkud smutně.

 

Ale za necelé dva měsíce to už vypadá mnohem lépe!

 

Nakonec se všechny palmy po zimě probudily, žádná neumrzla a ani nevyhnila. Pak také přibyly některé rostliny, pořídil jsem si šesti metrový datlovník (Phoenix canariensis), zasadil jsem banánovníky jako loni, ale letos jsem jim prodloužil záhon do elka. Bambus taky celý omrzl po letošní zimě, ale rychle a hezky znova obrostl.

 

Phoenix canariensis, pro zobrazení stránky o mém datlovníku klikněte zde.

 

Jarní vynesení kan ze sklepa.

 

Přes jaro vznikl nový koutek, původně se tento plac stavěl jako zahradní jezírko, ale nakonec jsme pořídili plastové zahradní jezírko a umístili ho do jiné části zahrady. A na tomto placu jsme zařídilí letnící místo pro rostliny lemovaným záhonem.


 

Ensete ventricosum maurelii, ten jsem vykopal ze zimní zahrady, zasadil jsem ho do 350 litrového květináče po Phoenixu a umístil na stiné místo do závětří.

 

Pohled z okna v červnu 2010 a z blízla focený Archontophoenix alexadrae.

 

 

 

Musella lasiocarpa, na druhé fotce ve předu je Musa paradisiaca a v pozadí je Musa basjoo. Na třetím snímku je Phoenix canariensis.

  


Nově vysazený Trachycarpus fortunei před dům.

 

Letnící plac a nově vysazená Livistona chinensis.

 

 

Malý Trachycarpus udělal za léto 10 nových listů. A velký Trachycarpus jsem v létě vykopal, protože se špatně ujmul, takže jsem ho přesadil do květináče, za léto mu narostly jen 2 listy. Místo něj jsem si pořídil nový.

 

Na podzim jsem začal zimovat první palmy jako je Livistona chinensis a Sabal minor. Livistonu jsem už začal za chladných nocích vyhřívat topným kabelem. Sabal měl na sobě jen bednu proti srážkám. Datlovník udělal za léto několik nových listů.

 

 

Před příchodem mrazů jsem vyrobil nad datlovníkem bednění, bylo dlouhé a vešla se tam i Livistona a i jiné rostliny, které jsem chtěl zimovat. Bednění vyhřívám, mám tam termostat nastavený aby se zapnul při 1°C a vypnul při 5°C. Před dešti jsem Trachycarpusy chránil big bagy a když přišly tuhé mrazy, zabalil jsem palmy do ochraných materiálů. Bednu nad Sabalem při teplotách pod -12°C také vyhřívám.

   

 

Letošní začátek zimi byl velmi krutý, napadlo přes 30 cm sněhu a teploty několikrát klesly pod -15°C, jednou dokonce bylo téměř -17°C. Palmy byly do té doby stále v pořádku, zimní ochrana jim stačila ale 30.12. 2010 jsme tu měly -16,3°C a když se po té oteplilo, tak jsem palmy rozbalil a zjistil, že některé jsou mrazem poškozené, to jak moc, se ukáže až na jaře.

 

A tady jsou některé zimní fotky palem, které jsem při přechodném oteplení vystrčil ven. Palmy jsem přemisťoval ze zimní zahrady do krytu s datlovníkem.

Jubaea chilensis

 

Trachycarpus wagnerianus

        

 

Trachycarpus takil

 


DomůDomů