Rod sabal obsahuje zhruba 15 druhů.

 

Sabal palmetto

 

Sabal palmetto je původem z Floridy, Jižní Karolíny, Kuby a Baham. Přes svůj původ spíše z tropických oblastí, snese určitý mráz a to až do -12°C, listy ale omrzají při teplotách pod -8°C. Dorůstá do výšky i přes 20 metrů. Listy jsou až 2 metry dlouhé. Květenství dorůstá 2,5 m, plodí černé peckovice velké 0,5 až 1 cm. V tropických oblastech je to často vysazovaný druh palmy. A velmi často se s ním zle setkat i dále od pobřeží. Například oblati kolem středomoří a dokonce i v jižní Anglii se tomuto druhu daří.

 

Sabal palmetto v našich podmínkách vyžaduje podobné podmínky jako Sabal minor, avšak zimní ochrana u tohoto druhu musí být mnohem dokonalejší, kvůli jeho nízké mrazuodolnosti. Je potřeba ho zasadit na slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Mají rádi spíše písčité půdy. Zímní zábal by měl být světlý a neměla by v něm teplota dlouhodobě klesnout pod -5°C.

 

Při pěstování v květináči umístíme rostlinu v dubnu na osluněné místo a při teplotách nad 25°C rostlinu vydatně zaléváme, jinak jen tak, aby nevyschla. Substrát volíme vzdušný, písčitý ale zároveň humózní. Zhruba na konci září s příchodem ranních mrazíků, rostlinu uklídíme do teplejší prostor. Rostlina může být jak na zimovišti v teplotách 2-10°C bez nutnosti velké intenzity světla, nebo může být v teplejších prostorách, ale už potřebuje mnoho světla, takže místa u okna jsou nejvhodnější.

 

Ilustrační fota:

 

 

Detail kmene, starší řapíky přesně v půlce prasknou a vytvoří tuto nádhernou strukturu:

 

Detail samčího květenství:DomůDomů