Musella lasiocarpa


Pochází z horských oblastí činské provincie Yunnan, roste do nadmořské výšky 2500 m. n. m. Považuje se za jeden z nejodolnějších banánovníků. Při dobrém zakrytí dokáže přežít i českou zimu. Může dorůst až do tří metrů, ale většinou má méně. Pseudokmen může mít až metr, listy v závislosti na pěstování mají většinou také kolem jednoho metru.

Kmen bývá lahvovitého tvaru, netvoří hladký povrh, ale je pokryt zbytky starších řapíků, jež tvoří kmen. Ten má zelenou barvu se žlutou oranžovými odstíny. Hnědou barvu představují ještě zbytky listových řapíků. Odolnost pseudokmene se pohybuje na hranici -5°C

Listy jsou sytě zelené, povrch listu má sametové ojínění, z blízka jsou patrné bílé listové žilky. Na pohmat je list velmi příjemný. Mráz poškodí list při teplotách pod -2°C.

V dobrých podmínkách se po dvou letech pěstování oběvuje na konci kmene výrazně žlutý květ, který před svým otevřením připomíná lotosový květ, proto se mu také říká lotosový banán, nebo přesněji "golden lotus banana". Může kvést až 10 měsíců, pak se oběví za okvětními lísty malé nejedlé plody s menšími černými semeny.


DomůDomů