Musa balbisiana


Druh divokého banánovníku, pocházející z jižní části Asie, jižní Číny a severu jihovýhodní Asie. 


Použití je v křížení, je to totiž rodič, dnešních moderních kultivarů, prodávaných v obchodech, nebo používaných na plantážích (spolu s musa Acuminata). Předností tak je imunita, vůčimoderním nemocem banánovníků.


Květy mají červenou až nahnědlou barvu. Plody menší, s velkým obsahem semen mají zelenou až namodralou barvu.

Kmeny jsou čistě zelené, bez výrazných přechodů. Řapíky listů, jsou bez ojínění bílého povrchu, tedy čistě hladce zelené. 

Dorůstá do 6 metrů, při květináčové kultuře to je 3-4 metry. Tento banánovník je plně tropický, což má u nás význam hlavně při zimování, potřebuje teploty nad 16°C. Při správném pěstování ve vyhřívaných zahradách, plodí po 3 letech. 

Nároky na půdu a hnojení jsou stejné, jako pro ostatní banánovníky. Tedy propustní humózní půda. Ideální je kupovaný zahradní substrát, smíchaný s kompostem a pískem. Zalévání vydatně krom zimního období. Přes léto může stát i ve vodě, což ovšem záleží na velikosti nádoby a rostliny, starší rostliny v mnších nádobách, mají mnohem větší nároky na vodu a živiny. Hnojení provádíme od jara do podzimu, vysokými dávkami ideálně organickým hnojivem.

Zdroj uveden:


DomůDomů