Rod Serenoa je monotypický rod s jediným druhem Serenoa repens.

 

Serenoa repens - serenoa plazivá


Serenoa repens pochází z jihovýchodu Spojených států, roste nejčastěji podél Atlantiku, ale také ve vnitrozemí ve státě Arkansas. Roste jako podrost borových lesů v písčitých půdách. Je to malá, pomalu rostoucí palma, jejíž kmínek obvykle zůstává pod zemí nebo běží jen po povrchu. V některých případech může být kmen vztyčený až do výše 2 metrů. Listy jsou velké asi 60 - 90 cm a jsou modravě zelené. V přírodě často roste ve shlucích dosahujících až 6 metrů v průměru. Květenství je dlouhé kolem 60 cm, následně plody jsou kulaté, černé, 2 centimetry dlouhé.

 

V našich klimatických podmínkách pěstujeme Serenou v propustných písčitých půdách, na slunečném místě. Její mrazuodolnost se pohybuje v suchém prostředí až kolem -14°C. V přírodě tato palma úspěšně přežívá požáry borových lesů, pod kterými tvoří podrost.

 

Plody Serenoi repens se zbírají a používají ve farmacii, dokonce i u nás ji obsahuje několik preparátů (Saw palmetto). Pomáhá na urologické potíže a také působí proti rakovinovému dělení buněk.


Serenoa repens v přírodě, tvořící podrost borových lesů:


 


DomůDomů