Rod Nannorrhops je rod s jediným druhem Nannorrhops ritchiana, který má několik dalších variet.

 

Nannorrhops ritchiana

 

Úvod

Roste v jihovýchodní Asii od Arábie přes Írán a Afghánistán až do Pakistánu a severozápadní Indie. Vyskytuje se až do nadmořské výšky 1700 m. Tento rod, je poměrně komplikovaný, jelikož roste na rozsáhlém území s velmi rozdílným klimatem. Na trhu se objevuje několik variet, a natrefit na tu správnou, která je vhodná právě do našich oblastí, je složité. Jednoduše se dá říct, že rostliny pocházející z hor na severu Pákistánu z oblasti Kašmíru (Nannorrhops ritchiana "Kashmir"), jsou asi nejvhodnější pro distribuci do chladnějších oblastí. Díky tomu že rostou až do výšek 1700 m.n.m a přes zimu jsou tyto oblasti poměrně často pod sněhem a občas v kombinaci se silnými mrazy klesající až pod -15°C. Palma vyklíčená z rostlin z těchto oblastí, je tak velmi vhodný adept pro pěstování právě u nás ve střední Evropě- samozřejmě v kombinaci se zimní ochranou. 

Kdežto rostliny pocházející z jihu a nižších nadmořských výšek z Pákistánu a Íránu (Nannorhops ritchiana "arabica") nejsou na silné mrazy v kombinaci se sněhem vůběc stavěné. V některých oblastech dokonce nemrzne vůbec a většina těchto oblastí je i výrazně suchá. Palmy tak nejsou na vlhké podmínky zvyklé a rostliny pocházející z těchto prakticky tropických rostlin jsou vhodné pouze pro květináčovou výsadbu, nebo pro vytápěné skleníky- a nebo do subtropičtějších oblastí. Není to pravidlem, ale Nannorrhops ritchiana "arabica" je o něco mohutnější- ale v závislosti od toho, kde roste, pokud je ve velmi suchých oblastech, tak většinou roste trsovitě až keřovitě a nepřeroste 1,5 metru. Kdežto rostliny pocházející z vlhčích oblastí dorostou až k 5 metrům.

 

Popis

Patří k menším a spíše pomalurostoucím palmám, dorůstající do výšky až 5 metrů. Tvoří odnože. Listy mají většinou modrošedou barvu s bílým ojíněním, jsou dlanité, až metr dlouhé s metr dlouhými řapíky. Dospělé rostliny mají i 1,5 metru listy široké. Květenství je až 3 metry dlouhé a dvoudomé, plodem je hnědá peckovice. Kmen palmy po odplození umírá a nahrazují ho další mladší odnože. Některé variety mají listy i čistě zelené bez jakéhokoli ojínění. Rostliny pocházející ze sušších oblastí také často dorůstají i do menších velikostí.

 

Pěstování

Nannorrhops ritchiana vyžaduje přes léto velmi teplé stanoviště, to znamená umístění venku na přímém slunci a ještě například u zdi domu. V závislosti od variety nemá ani příliš ráda vlhkost, především v zimě bychom se jí měli vyhnout u všech druhů a variet. V létě by palma v květináči neměla nikdy plně přeschnout, permanentně vlhká půda jí začíná vadit, až při dlouhodobém poklesu teplot pod 15°C a nebo hlavně - při zimování. 

 

Venkovní kultivace

Je tu možnost venkovní kultivace celoročně v zemi, je dobré si sehnat Nannorrhops ritchiana "Kashmir" a palmě poskytnout velmi chráněné stanoviště proti větru a vhodné je i proti srážkám, například srážkový stín od štítu domu. Vhodný je kamenitý a písčitý substrát (namíchaný, tzn. štěrk, nebo malé oblázky). Jámu hloubíme minimálně do 60 cm, ideálně i přes metr hlubokou a širokou. Není to pravidlem, ale ve vyvýšených záhonech, je pěstování suchomilnějších palem snažší- lépe se tak záhon odvodňuje. Zimní kryt, který je v našem klimatu nutný, volíme světlý a dobře izolující. Dobře se k tomu hodí izolační plasty (např: polykarbonát). Kryt by měl být i dobře větratelný a jako záložní ochranu je velice vhodné palmu přes zimu i vytápět. V závislosti od druhu je vhodné nastavit vytápění, když se teplota přiblíží k bodu poškození listů.

 

Mrazuodolnost

Doporučujeme pořizovat rostliny s jasným původem. Budete tak vědět, co si k rostlině můžete dovolit. U Nannorhops ritchiana "Kashmir" byla pěstiteli prokázána odolnost listu kolem -12°C a rostlina přečkala i mrazy -17°C, ovšem i v domovině se musí potýkat se silnějšími mrazy, ale to je většinou v kombinaci se sněhem a sníh, jak víme, je dokonalý přírodní izolant.

Kdežto rostliny Nannorhops ritchiana "arabica" mají prokázanou pouze sotva poloviční odolnost! Listy omrzají již při -5°C a palma umrzá při teplotách -9°C. Což můžeme i potvrdit, naše rostliny pořízené v jednom hobbymarketu (foto níže) a bez upřesnění původu, měli problémi dokonce i po dlouhém zimování při teplotě těsně nad 0°C.

 

Nannorrhops ritchiana pěstovaná v Mrchojedech, jako přenosná rostlina:

 

Nanorrhops ritchiana (zdroj: Palmbob):

 

Kvetoucí exeplář v Miami:


DomůDomů