Pojďte se podívat, jak to vypadá právě teď u mě na zahradě! Foto aktualizuji v krátkých intervalech. Pokud jste nějaké aktualizace neviděli, podívejte se do Archivu.

 

Aktuální foto zahrady:

 

Duben 2017

 

28.4. 2017

V tuto dobu by již měla být nová sezóna v plném proudu, ale bohužel se tomu tak neděje. Počasí se rozhodlo, že nám vrátí na konci dubna co zameškalo v zimě a krajinu opět pokryla pěkná vrstva sněhu. Nejvíc jí bylo cca 6 cm kolem dopoledne 26.4. Aby toho nebylo málo, týden před tím nám extrémní ranní mráz -5,3°C vzal opět nárok na veškerou úrodu ovoce, stejně jako loni. Naštěstí jsme již týden do předu s mrazy počítali a uklidili všechny náchlyné květináčové rostliny a zakryli jsme z ovocných stromů co šlo. Velká broskev, meruňka a 2 menší stromky dostaly i vytápění přímotopem nebo topnými kabely a tyto stromy se podařilo zachránit bez nejmenšího poškození. Další desítky chráněných ovocných rostlin jsou na tom po mrazech také po většinou dobře, až na pár výjimek, kde už nebylo čím balit, a jedno omotání bublinkovou fólií nestačilo na tak silný mráz. I letos se tak ukazuje, že není nad to mít na zahradě rozmanitou skladbu ovocných dřevin, přotože zatímco velké ovocné stromy omrzají, tak malé bobuloviny, jedlé byliny či jiné neobvyklé druhy rostlin tyto mrazy zvládají i v době květu a na nich je úroda zaručena.


Letošní sezóna začala nezvykle brzy, první květy a listí na stromech se objevuje o 2-3 týdny dříve, než je obvyklé, díky tomu, že zima skončila dá se říct již v půlce února, bylo tedy vše narychlené a nabuzené. Díky extrémně vysokým teplotám přesahující i na konci března 20°C a na začátku dubna maximální teplota +24,9°C (téměř letní den) se nabuzená vegetace vynutila k předčasnému rozpuku, což šlo vypozorovat i na květech palem, které se začaly ukazovat i o měsíc dříve, než je u nás zvykem. Ovšem koncem dubna se začalo ochlazovat, nastaly ranní mrazíky i regulérní mrazy, dokonce nasněžilo a denní teplota několik dní stěží překonala 5°C. Což mělo za následek tvrdé postižení nabuzené vegetace, likvidace všech květů na třešních, višních, hrušních, většina slív, ořechy, broskve, meruňky, nektarinky a plno dalšího ovoce, tam kde mrazy přišly v době květu. O pupeny přišly i morušovité (moruše, brousonetie) a tomely. Zásadně např. namrzly i hosty. Jak tedy dobře sezóna začala, tak ještě při startu dostala pořádný úder. A stále to nekončí, mrazy vystřídal nekončící déšť, který ja naopak vítán, jelikož jak již stále zmiňuji, poslední 2-3 roky je dlouhodobě velké sucho a to hlavně v hlubších vrstvách půdy. Jen škoda, že přišel po mrazech, jelikož stálé vlhko teď poškozeným rostlinám z mrazů rohodně moc nepřidá.

 

Tolik k počasí, které nám letos dává pěkně zabrat. Co se týče zahrady, tak po zimě se bohužel prokázalo poškození, které vzniklo díky mému kopanci s vypadlým termostatem. A co je na tom to smutné, tak není to tak, že by nám palmy namrzly, naopak palma, u které došlo k výpadku a prošla si -15°C, ta jediná je bez poškození. U ostatních palem, které byly na stejné prodlužovačce, došlo vlivem velkému gradientu teplot k zapaření a díky tomu, že nešlo za celý leden pořádně vyvětrat v bednách, se zapaření promítlo na listech po odzimování. Výsledkem jsou 2 uhynulé palmy, které se zapařily takovým způsobem, že jim vyhnilo srdíčko a přišly o všechny listy. Jednalo se o 2 nejmenší trachycarpuse staré 7 let. Na drátě byl dále velký Trachycarpus s kmenem 170 cm, ten přišel o 20 listů z 25. Jinak je v pořádku. A dále Chamaerops humilis s kmenem 70 cm, který přišel o všech 60 listů. Jeho přežití je značně nejisté. Po této probírce tak došlo na zahradě k některým změnám, vyhnilé palmy jsme vykopali a nahradili novými. Mimo to v rámci generálních oprav prakticky celé zahrady vzniklo i hned několik nových výsadeb, jako například vysazení 3 cycasů, 5 citrusů, olivy, granátového jablka, 2 oleandrů, arbutusu, mišpule, 3 nových palem a ještě plno dalšího. Vše se snažíme sázet do konceptu zahrady a hlavně do společných krytů. Letos jsme ta měli možnost se zbavit několika žíznivců v květináčích výsadbou do země a tím ulevit i trochu těch letních nekončících zalívacích maratónů.

 

 

 

9.1. 2017

S novým rokem přišlo ochlazení, které ukončilo jinak relativně teplou a zoufale suchou zimu. Prosinec přinesl pár dní s teplotou lehce pod -8°C, ale pouze 4 mm srážek! Leden si rychle opravil reputaci s minimální teplotou -17,7°C a 11 cm sněhu. Je to nejnižší teplota od února 2012 a druhá nějnižší teplota za posleních 9 let, kdy pěstuji palmy v zemi. Jinak klasické zimování, palmy jsou v bednách s vyhříváním, letošní zimování bylo o něco složitější, palmy pěkně vyrostly a některé se tak tak vešly do 3 metrových beden. U jedné palmy, té která má na fotce opřený žebřík o bednu, nefungovalo první mrazivou noc vytápění, má amatérská chyba špatného zapojení kabelu do zásuvky. Venku bylo -15,5°C, kolik bylo v bedně přesně nevím, ale odhaduji že o cca 2°C tepleji. Naštěstí to pravděpodobně nestačilo na poškození listů a další noc už bylo vytápění opravené. Takové kopance při zimování jsou vždy velmi nepříjemné.

 

 

2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016

Archiv


DomůDomů