Opuntia - opuncie,  

Cylindropuntia - cylindropuncie


Mezi mrazuodolné opuncie patří hned několik druhů, pocházejících především z jihu USA a severu Mexika, zde je uvedeno několik druhů a přibližná minimální teplota:

 

Opuntia fragilis                        -50°C (ve Švédsku přežila i -60°C)

Opuntia polyacantha            -28°C

Opuntia cymochilla                  -32°C

Opuntia davisii                     -26°C

Opuntia phaeacantha            -28°C

Opuntia gilvescens                -22°C

Opuntia rhodantha                 -26°C

Opuntia clavata                        -27°C

Opuntia erinacea                     -28°C

Opuntia arenaria                     -28°C

Opuntia aurea                         -28°C

Opuntia macrocentra              -22°C

Opuntia humifusa                 -32°C

 

Opuncie mají tělo složené z plochých, placatých částí, které obsahují mnoho vody. Jsou zásobárnou vody pro suchá a horká léta, se kterými se ve své domovině potýkají. Některé opuncie se na mráz vybavily několika schopnostmi; jednak je to malý vzrůst o proti opunciím z teplejších oblastí a jednak je to "odvodnění" jejich rostlinných částí - mrazuodolná opuncie se na podzim "scvrkne", díky čemuž vydrží i ukrutné mrazy, aniž by jí mrznoucí voda roztrhala její rostlinné tkáně. Na jaře se opuncie opět vzchopí a začne růst. Opuncie má také hezké květy různých barev, nejčastěji jsou žluté, červené a růžové, velké několik centimetrů. Po opylení se vytváří dužnaté nebo sušší, většinou červené plody, obsahující četná tvrdá semena. Většina druhů opuncií má plody jedlé, avšak tyto několikacentimetrové plody plné semen, napovchu opatřeny trny, se nedají příliš využít.


Cylindropuncie jsou téměř stejné jako Opuncie, mají také stejné nároky, ale jejich části těla jsou válcovité a dorůstají i větších rozměrů:


Cylindropuntia imbricata      - 26°C

Cylindropuntia whipplei          - 26°C


Opuncie i Cylindropuncie pěstujeme na slunné poloze, ideálně ve svahu na propustné, písčité půdě. V zemi je nemusíme nikdy zalévat, spíše naopak je před podzimními dešti můžeme chránit. Většina mrazuodolných opuncií nevyžaduje žádnou zimní ochranu. Opuncie se snadno množí jednotlivými částmi těla.


Cylindropuntia imbricata v botanické zahradě v Praze - Troji:

 

Opuntia humifusa v přírodě:

 

Opuntia phaeacantha:


DomůDomů