Rod Encephalartos zahrnuje 65 druhů.

 

Ecephalartos altensteinii - píchoš Altensteinův 

 

Tento druh z rodu Encephalartos (česky píchoš) a třídy cykasů, pochází z jižní Afriky. Dorůstá výšky až 5 metrů. Zelené pichlavé listy jsou dlouhé až 2 metry. Jednotlivé listové úkrojky jsou opatřeny drobnými, pichlavými ostýnky.

 

Encephalratos altensteinii je v Evropě i v Česku pěstován v botanických zahradách, a například exemplář v Lednici je odhadován na 300 let, ale některe zdroje hovoří až o 450 letech. Dále se dá nalézt u soukromých pěstitelů. Protože pochází z Afriky, vyhovuje mu slunné a teplé stanoviště, ale s dostatkem vláhy  - v oblastech, kde roste je to asi 900 mm ročně, přičemž většina srážek spadne v létě. Pokud se tedy k této rostlině dostanete, je možno ji přes léto letnit venku na slunci, pokud je rostlina na slunce zvyklá. Pokud není, tak ji buď  zvykáme několik dní v polostínu, nebo pěstujeme jako pokojovou rostlinu na okně směřující na jih. Dobré podmínky nabízí také skleníky či zimní zahrady, kde neklesá teplota douhodobě pod 5°C. Krátkodobě je roslina schopna čelit teplotám až -5°C v suchu. Substrát vyhovuje lehký, písčitý.

Encephalartos altensteinii ve skleníku v Lednici:

 

Encephalartos lehmanii - píchoš Lehmanův

 

Pochází z jižní Afriky. Dorůstá pouze do dvou metrů. Šedavě modré listy jsou dlouhé 1 metr. tento druh je v přírodě velmi vzácný a zažívá extrémní podmínky - v létě horko a sucho, v zimě poměrně chladno.

 

Zřídka je pěstován v česku u soukromých pěstitelů. Je však obtížné jej získat, ale díky jeho krásným modrým listům je u pěstitelů cykasů oblíbeným druhem. Je suchomilný, vyhovuje mu písčitá půda a střídmá zálivka. Dále vyžaduje slunné stanoviště a přes léto co nejvyšší teploty. V zimě krátkodobě snáší až -7°C, ale když už se k takové raritě dostaneme, nebudeme jej trápit a v zimě mu zajistíme teploty kolem 10°C.

Skupinka Encephalartos lehmanii v kultuře:

 

Encephalartos hildebrandtii - píchoš Hildebrandtův

 

Tento druh pochází z Keni a Tanzanie. Dorůstá výšky až 6 metrů a listy do 2,5 metrů. V přírodě roste na slunci i v polostínu stromů. U nás se s touto cykasovitou rostlinou můžeme setkat například v brněnské botanické zahradě. Encephalartos hildebrandtii je teplomilnějsí cykas, měl by mít celoročně teploty nad nulou a v létě ideálně přes 30°C.

Encephalartos hildebrandtii v botanické zahradě v Brně:


DomůDomů