Tomel (rod Diospyros)


Tomel, patřící do čeledi ebenovitých (Ebenaceae) je většinou opadavý keř nebo strom, dorůstající více než 6 metrů. Má lesklé, tmavozelené listy. Květy jsou nenápadné, plody se podobají, podle druhu, rajčatům.


 

Druhy a kultivary

 

Tomel japonský - Kaki (Diospyros kaki)

 

U tohoto druhu jsou vyšlechtěny mnohé odrůdy, které jsou schopny přezimovat i v našich podmínkách. Problémem však bývá nedostatečně dlouhá vegetační doba. Tento druh a jeho rané odrůdy doporučuji pěstovat venku jen na jižním Slovensku, možná i v nejteplejších oblastech ČR (nejteplejší části Jižní Moravy a Polabí). Dle odrůdy a podle druhu použité odnože, se mrazuvzdornost pohybuje od -14 do -22°C. V našich podmínkách doporučuji tento druh tomelu pěstovat v nevytápěném skleníku či zimní zahradě, nebo v nádobě, která však musí být dostatečně velká, abychom se dočkali plodů. Rostlinu přes léto pravidelně zaléváme a hnojíme. Přebytečné plody protrháváme a udržujeme mezi nimi vzdálenost alespoň 20 cm, aby měly plody dost světla na dozrání. Na zimu přeneseme tomel do chladné, klidně i tmavé místnosti, garáže či sklepa. Teplota by se zde měla pohybovat mezi -5 až +5°C a již nehnojíme a prakticky nezaléváme, jen udržujeme substrát mírně vlhký. Tomel japonský se množí semeny, nebo se štěpuje na semenáče D. virginiana nebo D. lotus. Většina kultivarů jsou dvoudomé. Plody jsou ve zralosti chutné, velmi sladké a používají se v nejrůznějších sladkých pokrmech.

 

Tomel viržinský (Diospyros virginiana)

 

Tomel viržinský má o proti tomelu japonskému menší, červenější plody. Je také mnohem otužilejší (snáší i teploty pod -30°C) a dozrává i v mnohem horších podmínkách, je tedy vhodný pro pěstování v našich podmínkách celoročně. Vyžaduje plné slunce, lehčí, na živiny bohatou půdu s dostatkem vláhy. Tento druh je vhodná podnož pro tomel japonský. Plody jsou v plné zralosti sladké a mohou se sušit, mrazit a používat do nejrůznějších sladkých pokrmů.

 

Tomel obecný (Diospyros lotus)

 

Tomel obecný pochází původně z Afriky. Má hladkou šedou kůrou, lesklé, tmavě zelené listy se zlatožlutým zbarvením na podzim a malé žlutozelené dvoudomé květy. Žluté plody, bobule, jsou v plné zralosti purpurově hnědé. Je plně mrazuvzdorný.

 

Černá sapota - ''čokoládové ovoce'' (Diospyros digyna)

 

Choulostivý druh tomelu, který se dá pěstovat celoročně v bytě na světlém místě. V létě dobře snáší letnění na chráněném místě. Chladuvzdornost je u starších jedinců až na -3°C, ale rostlinu raději nevystavujeme mrazíkům ani krátkodobě. Plody jsou i za zralosti zelené, dužnina tmavě hnědá až černá, krémovité konzistence s chutí čokolády (jakoby s příchutí ostružinové marmelády).


DomůDomů