Yucca recurvifolia


Dorůstá 1-3 metry. Od Yuccy gloriosy se rozlišuje širšími listy a ze spodní strana listů má drsnější povrch. Listy jsou zelené nebo šedo zelené až 1 metr dlouhé a až 3,5 cm široké. Hrany listů jsou hladké a mírně zoubkované. Květy se oběvují na jaře a květenství dosahuje výšky až 1,5 metru. Pochází z USA, roste v jihovychodní části při pobřeží.


V Evropě existuje více forem, které se mírně liší a působí tak, že se jedná o jiný druh. Yucca recurvifolia je  u nás poměrně mrazuvzdorná. Dokáže přežít teploty až -23 °C a to bez zimního krytu. S krytem ještě více. Není náchylná na zimní vlhkost, ale pro jistotu je lepší ji sázet na sušší místo a dobře osluněné. Při vysazení mimo teplé oblasti v ČR, je lepší jí na zimu pořídit přístřešek pro zajištění sucha.


V květináči roste pomaleji, ale dokáže si tak vytvořit kmínek. Dá se tak pěstovat jako přenosná rostlina s tím, že v zimě potřebuje odpočinek v dobře osvětleném místě a v teplotách kolem nuly. V zemi vytvoří kmínek také, ale trvá to mnohem déle a některé rostliny rostou spíše jen trsovitě, bez větších přírůstků na kmeni.


Yucca recurvifolia pěstovaná v Mrchojedech:

 

A po 2 letech v zemi bez jakékoliv ochrany:

 


DomůDomů