Musa basjoo "Irenka"

Rostlinka zakoupena na jaře 2008 od té doby jí říkám Irenka :-).

 

Po pár týdnech:


Květen 2008 - výsadba do země:

 

Léto 2008:

 

Konec vegetační sezóny 2008:

 

Září 2008 - výsadba do zimní zahrady:

 

Jaro 2009:

 

 

Duben 2009 - listy se začínají opírat o konstrukci ve výšce 3 metry:

 

Květen 2009 - Irena dorostla až ke stropu - 3,6 metru, tak po pominutí mrazu jsme ji vykopali a zasadili ven:

 

 

Začátek sezóny 2009:

 

Irena nebyla zvyklá na venkovní podmínky (vítr, silné sluneční záření) a přišla o všechny listy, takže musely narůst nové, již odolné listy:

   

 

Konec vegetační sezony 2009:

 

Po skončení sezóny byla zbavena listů, vykopána a uskladněna ve sklepě. Po uložení musí být v teplotách 5 - 13°C, aby nedocházelo k nežádoucímu růstu:

 

Jaro 2010 - vynesení ze sklepa a zasazení do země. Zhruba měsíc trvá než si udělá dostatečný kořenový systém a začne znovu a rychle růst:

 

V průběhu jara jsem do záhonu zasadil všechny její loňské odnože, které byly přes zimu v zimní zahradě, proto jsou tak velké:

 

Konec sezóny 2010:

 

Zimování 2010 - opět ve sklepě:

 

Sezóna 2011:

(Irena je ten nejvyšší banánovník)

 

Začátkem května přišly neobvykle silné mrazíky a spálily to, co banánovníci ze všech sil od přesazení "vytlačili". To způsobilo, že ještě několik týdnů trvalo, než pořádně odhnilo to, co bránilo v růstu.

 

Ale i tak to stačilo k tomu, aby se do konce sezóny Irena i ostatní banánovníci vzchopili. A ku mému překvapení začala ke konci sprna 2011 kvést!

 

Květ se začal rozvíjet až ke konci září.

 

Bohužel v říjnu přišly silné ranní mrazíky a květ i s rostlinou umrzly. Banán jsem ani nevykopával, abych třeba květ zachránil, protože podzemní corm je už moc velký a navíc jsem skupinku banánovníků kolem Irenky nechal v zemi a nechám je tam i přezimovat. Ona aspoň může vyhodit na jaře ještě odnože.


 


DomůDomů