Musa "Severočech"

 Banánovnk jsem získal od pěstitele ze severu Čech - proto má pracovní název Severočech...:-). Přesný název je neznámý. Jedná se o tropický banánovník, dorůstající  v bytech do 2 metrů a ve skleníku evidentně více. Bude to zřejme kultivar Cavendishe (měl fleky na listech)

Pár dní po získání - podzim 2008:

  

 

Konec roku 2008:

 

Jaro 2009 - čištění kořenů od škůdců:

 

Květen 2010 - výsadba do země v zimní zahradě:

        

 

Červen 2010:

 

Srpen 2010:

 

Říjen 2010:

 

Do podzimu dorostla až ke stropu:

 

Jaro 2011 - banánovník začal v březnu kvést!


Duben 2011 - květ se začal velmi rychle vyvíjet, během 14 dní stačil plně vykvést a dorůst téměř do konečné fáze:

 

Květ už byl dost dlouhý a plodů bylo už dost, takže bylo lepší ho odstřihnout aby květ nebral plodům živiny. Samotný květ jsme upravili ke konzumaci a udělali ostrý exotický salát, moc jsme tomu nevěřili ale opravdu byl velmi chutný!


Květen 2011 - plody se začínají nalévat, než plně vyzají bude to trvat několik měsíců:

 

Srpen 2011 - rostla je velmi slabá, ohýbá se, takže dostala berličky. Navíc začala trpět koloniemi škůdců, ale nechci použít chemii, to by nebylo dobré pro plody.


 

Plody jsou už poměrně velké, několik jich už bohužel prasklo, asi přemírou zálivky. A během několika dní ty prasklé začaly dozrávat. Chuťově výborné! Zbytek banánků zatím ještě nedozrává.

 

Na konci srpna přišla velká banánová sklizeň. Během 2 týdnů dozrály všechny plody. Když zbyla poslední hrstka banánků na rostlině, tak jsem květní latu ustřihl a pověsil do spíže. Rostlinu jsem pokácel a vysadil nové banánovníky. Je zajímavé, že banánky dozrály i když se utrhly ještě zeléne, do 3 dnů zežloutly a pokud se nechaly na sluníčku, dokonce byly i příjemně sladké! První banánky co uzrály byly velmi zvláštní, ale poslední banánky mě chutnaly nejvíce, měly nejvíce cukru.DomůDomů