Živě z Tropiku

 

 

2012 

 

14.7.

Semena dále klíčí, ale nebudou sami, Tropik se rozhodl, že se pořádně rozšoupne a v červenci proběhl další nákup semen. A ne ledajakých, převažují semena palem, obyčejných i poměrně neobvyklích, další zástupci jsou yuccy, agave a nově jsme vzali i široké spektrum zástupců tropického a subtropického ovoce. A tímto oznamujeme, že začátkem příštího roku, začne probíhat oficiální prodej našich výpěstků ale i samotných semen, na těchto stránkách! Rostliny na které se můžete těšit, zveřejňovat zatím nebudem. Jen pro ochutnávku, zde se můžete podívat, jak probíhá máčení, pouze části nových semen v Mrchojedech.

 

12.4.

Tak prvních několik druhů již ukazuje klíčky! Jsou to například: Dasylirion wheelerii, Dioon edule, banánovníky Ensete glaucum a Musella lasiocarpa, dále Yucca rigida a Y. brevifolia, z exotického ovoce Annona squamosa, Harpephyllum caffrum, Coffea robusta, Passiflora actinia nebo Momordica charantia.

    

 

 

Další semena z Belgie jsou již konečně po dvou měsících na cestě!

 

20.3.

Přehled druhů, jejichž semena k nám z Ameriky dorazila:


Archontophoenix alexandrae

Syagrus romanzoffianum

Butia capitata

Cyrtostachys lakka

Dictyosperma album

Livistona chinensis

Paurotis wrightii

Roystonea regia

Sabal mexicana

Sabal palmeto

Pritchardia pacifica

Brahea dulcis

Aegle marmelos

Annona squamosa

Carica pubescens

Coffea canephora (robusta)

Dasylirion wheeleri

Dioon edule

Dioon spinulosum

Diospyros virginiana

Ensete superbum subsp. Thailand

Ensete glaucum

Ensete ventricosum

Eugenia stipitata

Eugenia victoriana

Harpephyllum caffrum

Morinda citrifolia

Musa X sikkimensis "Darjeeling Giant" (Daj Giant)

Musella lasiocarpa

Passiflora actinia

Passiflora maliformis

Ravenala madagascariensis

Rollinia deliciosa (mucosa)

Solanum topiro

Yucca brevifolia

Yucca rigida

Yucca elata

Agave havardiana

Agave neomexicana

Agave utahensis

Chrysophyllum cainito

Momordica charantia

Zamia furfuracea

17.3.

Na fotkách můžete vidět část semen, které nešly do nabídky, ale k vysetí. Semínka si hověla v teplé vodě po dobu 2 dnů, přičemž voda byla 3x vyměněna. Voda byla ohřívána topným kabelem. Aktuálně jsou již semena zasazena v kokosovém substrátu.

   


16.3.

Tak konečně přišla první větší várka semen, za zdržením stály dopravní komplikace vzniklé v ČR na celnici, ale vše proběhlo v klidu a za proplacení cla a dph (20%!) semena dorazila k nám do Tropiku! Druhá várka semen s ostatními druhy, se ještě pořád zdržuje u prodejce, ale věříme, že i ty posléze dorazí.

 

 

13.2.

I letos začínáme sezónu s novými druhy palem, banánovníků a jiných exotů! Letos přijdou na řadu i banánovníky, yuccy, agave, netradiční exotické ovoce a samozřejmně největší množství zastupují palmy.

Jmenovitě se můžete tešit na prodej semen a pozdeji i rostlin, z palem Sabal x texensis, Jubaea chilensis, Archontophoenix cunninghamiana, Cyrtostachys lakka, Butia yatay, Roystonea regia, Ravenea sambiranensis a další!

Z banánovníků Ensete ventricosum, glaucum, Musella lasiocarpa, Musa sikkimensis "dai giant" a další!

Z "chuťovek" jsme vybrali Eugenia stipitata, Rollinia deliciosa, Annona squamosa, Coffea robusta, Agave(neomexicana, utahensis, havardiana), Yucca(brevifolia, elata, rigida), Dasylirion wheeleri, Zamia furfuracea a další a další druhy, které by třeba i vás mohly potěšit.


________________________________________________________________________________

2.8. 2011

Po několika měsících vyklíčila naše rarita, velmi plodná Butiaeriospatha zvládla z jednoho semene vytvořit 3 rostlinky! Pokusili jsme se je rozesadit tak, aby měla každá svůj květináček :-).

  

 

Edit 13.2. 2012 - všechny rostliny zvládly rozesazení a už si každá hoví ve svém vlastním květináči. Za rok zvládly udělat 3 listy.

 

26.6. 2011

Semena stále ještě dokličují z první várky, hlavněTrachycarpusy a Bismarckia nobilis.

A do toho začínají klíčič semena z druhé várky, překvapilo nás, že právě Trachycarpusy si klíčivost udželi a dokonce se trochu zlepšilo i procento vyklíčených semen. Asi potřebovali správně odležet! Semenáčky Washingtonií rostou jako blázni a už dokoce i dělí listy. Jejich růst je opravdu překotný.

 

Semeno Nannorrhops ritchiana, které vyklíčilo několika kořeny, bohužel nepřežilo. Dalo se tak čekat, kořeny narostly tak, jak je dokázalo semeno vyživit ale samotná rostlinka se neoběvila, protože by jich narostlo tolik, kolik bylo kořenů a na to už ořech živiny neměl.

 

Bismarckíím nobilis lezou v těchto dnech první klíčící listy nad povrch substrátu, jsou stříbrné až do červena. VšechnyBismarky nás překvapily svými kořeny, při klíčení postupoval hlavní kořen níže a níže, kolikrát zarostl do kamenité země zimní zahrady, nebo prorostl k jiné rostlině. Ovšem po zlomení kořene, který koukal z květináče ven, rostlinka dál pokračuje v růstu, kořeny dělí již v květináči.

 

Foto pěstírny v Mrchojedech:

 

 

Foto pěstírny v Ochozi u Brna:

 

 

11.5. 2011

Co vyklíčit mělo už vyklíčilo, až tedy na poslední opozdilce :-). Pomalu se připravujeme na další várku semen, je to druhá část semen, která byla nabídnuta v prodeji. Semena pomalu ztrácejí záruční dobu(klíčivost), tak by bylo škoda je nechat jen tak zakrnět. Pokud jste tedy s koupí semen otálely a nemohly jste se rozhoupat, doporučujeme co nejdřív se nám ozvat! Z naší nabídky pomalu zmizí palmy roduTrachycarpus. Zbytek semen zůstává v prodeji do vykoupení.


 

 

28.4. 2011

K dnešnímu dni vyklíčilo 175 semen palmy Trachycarpus fortunei, z cca 500 semen, což je 35%. Semena mají stále čas na vyklíčení, doufáme, že klíčivost bude nakonec alespoň dvojnásobná, tedy 70%. 


11.4. 2011

Dnes došlo na přesazování některých druhů palmových semen v Mrchojedech. Zajímavě vyklíčil třeba Nannorrhops ritchiana, zatím vyklíčilo jen jedno semeno, ale zato pořádně! (Foto je níže). Z jednoho místa vylezlo několik kořínků, to se u palem moc nevidí!

Pak došlo také na přesazování semen Bismarckia nobilis a aspoň v mé pěstírně vyklíčila všechna zasazená semena! (foto níže). To přisuzuji vyloženě tropickým podmínkám, neboli metodou klíčení na topení aneb teplo od spodu :-).

 

 

10.4. 2011

Pár fotek z ''pěstírny'' z Ochoze u Brna: Vyklíčené Dioony eduleWashingtonie filiferyYuccy Agave a na poslední fotce jsou viditelné malé rostlinky palmy Archontophoenix alexandrae.

    


5.4. 2011

Do dnešního dne vyklíčilo 48 semen ze 70 Chamaerops humilis 'Cerifera', a 48 z 90 semen Trachycarpus latisectus. Začínají klíčit již i Butie eriospathy, vyklíčených semen je zatím kolem 15%. Jediný druh, který zatím neklíčí je Brahea armata.


2.4. 2011

Většina vyklíčených semen je již přesazena do speciálních sadbovačů v platech, jedná se zejména o Washingtonierobusty i filifery, Livistony muelleri, Archontophoenixealexandrae a Trachycarpuse latisectuse. Za zmínku jistě stojí, že všechny tyto druhy, měly po přepočítání klíčků přes 95%klíčivost!!! Což nás velmi a mile překvapilo. Dále se do sadbovačů přesadili i Dioony edule, ty ještě stále klíčí, zatím vyklíčilo kolem 30% semen, podobnou klíčivost vykazují iBismarckia nobilis, ale nutno podoknout, že než vyklíčí, může trvat i několik měsíců.

Ukázka vzhledu sadbovačů s již vyklíčenými palmami:

 

25.3. 2011

Sabal minor 'louisiana' ukázal první klíček, stejně jako už prvních pár semen Trachycarpus fortunei! To znamená, že vyklíčily po necelých 3 týdnech už téměř všechny druhy palem a cycasu, co přišly k nám do Tropiku !!!

 

24.3. 2011

Semena druhů Nannorrhops ritchiana, Butia eriospatha,Chamaerops humilis 'Cerifera' a Trachycarpus latisectus, i ty už začínají klíčit!

 

21.3. 2011

Do dnešního dne vyklíčilo již 46 semen ze 60, palmyArchontophoenix alexandrae!

Začínají klíčit i Bismarckie nobilis!

 

18.3. 2011

Začínají klíčit další druhy palem, jako je Archontophoenixalexadrae, Livistona muelleri a cycas Dioon edule

Klíčící Washingtonie se už počítají na desítky!

 

12.3. 2011

4 dny po výsevu začaly klíčit první semena Washingtonií !!!

 

4.3. 2011

Dnes dorazila semena palem a cykasu z Německa, jsou to následující druhy:

 • Archontophoenix alexandrae
 • Bismarckia nobilis
 • Brahea armata
 • Butia eriospatha
 • Chamaerops humilis 'Cerifera'
 • Livistona muelleri
 • Nannorrhops ritchiana 'Kashmir'
 • Sabal minor 'Louisiana'
 • Trachycarpus fortunei
 • Trachycarpus 'Nainital'
 • Trachycarpus latisectus
 • Washingtonia filifera
 • Washingtonia robusta
 • Dioon edule

Celkem přišlo několik tisíc semen!

Semena budou máčena 3 dny ve vodě o teplotě 30°C a poté zasazena do kokosového substrátu.

 

 

 


DomůDomů