Rod Parajubaea zahrnuje tři druhy,

 

 Parajubaea torallyi var torallyi

 Parajubaea torallyi var microcarpa

 Parajubaea cocoides

 Parajub aea sunkha

 

Tento rod roste v Jižní Americe v Andách v zemích Ekvádor, Bolívie, Kolumbie. Roste v nadmořských výškách až 2200 - 3400 m.n.m., takže se jedná o nejvýše rostoucí palmu na světě. Je to poměrně chladnumilný rod, v místech kde roste bývají chladnější léta, kde bývá zřídka do 30°C a v zimě zde běžně leží sníh. Tento rod snese až -13 °C, ovšem to jen dospělá, plně zakořenělá rostlina a jen na krátkou dobu. Většinou se uvádí odolnost do -8 °C, Takové teploty dokáže Parajubaea snést prakticky bez problémů.
Většinou se vyskytuje na strmých a skalnatých svazích. A v místech kde roste se srážky vyskytují pouze 2 až 4 měsíce v roce. Avšak většinou roste v roklích s mikroklimatem, takže mívá po celý rok vlhko. Vnitřek semen, endosperm je jedlý a v místech výskytu těchto palem se sbírají a prodávají na tržištích, ač jsou palmy chráněné.

Má až 5 metrů dlouhé listy, kmen je robustní a je pokrytý vlákny a zbytky řapíků, v dospělosti vlákna odhazuje a kmen se obnažuje na hladkou strukturu.

Parajubaei torallyi dorůstá kolem 13 metrů, někdy až do 30 metrů.

Parajubaei cocoides dorůstá do 10 metrů.

Parajubaei sunkha do 8 metrů, ta má o něco tmavší listy se žlutým nádechem řapíků.

Tenší kmen má Parajubaea torallyi var microcarpa.

Uvádí se, že Parajubaea nemá ráda teplé podnebí, při vysokých teplotách neroste, vyhovují jí chladné podmínky i po celý rok.

Plodenství může vážit až 15 kg, plodenstvím jsou velká tvrdá semena, podle druhu jinak strukturované, od hladkých (microcarpa) až po hrbolaté se záhyby a výrůstky (torallyi). Velkou diskuzi vzbuzuje klíčivost semen. Ty totiž klíčí velmi neochotně a nepravidelně, od 4 měsíců až po několik let. Bylo popsáno několik způsobů, jak zaručeně docílit naklíčení semen. To tkví v nasimulování podmínek jako mají v domovině. Ke klíčení nepotřebují vysokou teplotu, ale mají rády poklesy teplot mezi dnem a nocí. Klíčivost také ovlivňuje, jestli si semena prošla obdobím klidu, to se má zařízovat v suchu a chladu po dobu několika měsíců. Při dodržení těchto zásad, klíčí potom velmi ochotně.

 

Parajubaea torallyi var torallyi v Mrchojedech:

 

Parajubaea torallyi var torallyi v domovině:

 

Parajubaea torallyi var torallyi v kultuře:

 

Parajubaea torallyi var torallyi microcarpa:

 

Parajubaea cocoides:

 

Parajubaea cocoides zasetá v roce 1984 v San Francisku:

 

Parajubaea sunkha:
DomůDomů