Rod Howea zahrnuje dva druhy.

 

 

Howea forsteriana

 

Další z nejvíce pěstovaných palem po celém světě. Pro svoji nenáročnost a skromnost je velice oblíbenou rostlinou. Dobře snáší bytový vzduch, je schopna růst i na nevyhovujících místech s nedostatkem světla, v malém květináči nebo s nedostatečnou zálivkou. Mnozí si ji jistě vybaví ze studených školních chodeb, kdy musí snášet invazi kolemjdoucích.

Pochází z ostrova Lord Howe poblíž Austrálie, z téhož ostrova pochází i druh Howea belmoreana.

Je relativně studenomilná, dokáže růst v příznivých oblastech Evropy, jako je Chorvatsko, jižní Španělsko, Madeira, Itále nebo třeba také v jihozápadní části Velké Británie. V zimě by teplota neměla dlouhodobě klesat pod 10°C, ale je schopná přežít teploty až -5°C.

Roste poměrně pomalu a dlouho tvoří kmen, ale jakmile ho začne tvořit, je schpná dorůst až do 18 metrů, většinou ale spíše doroste zhruba do 6 metrů. Listy jsou v dospělosti až 3 metry dlouhé. Semena klíčí nepravidelně.

Howea belmoreana je nižšího vzrůstu, dorůstá do 7 metrů. Většinou roste jako podrost ve vlhkých lesích.

U nás se může pěstovat celoročně v bytech, na světlém místě, nebo je schopna růst i na tmavých zákoutích. Půda pokud možno propustná a lehká. Hnojení by mělo být pravidelné, několikrát ročně, ale i bez hnojení se palma delší dobu obejde. Palma se může přes léto i letnit venku, od dubna do října na zastineném chráněném místě. Mladé rostlinky rostou v domovině jako podrost, takže jsou ve stínu, větší rostliny snesnou i plné slunce.


Howea forsteriana v Mrchojedech:

 

Čerstvě očištěný kmen od starých řapíků, ve spodní části už vzniká kmen:DomůDomů